A cibetmacska ürülékéből készül a Kopi Luwak, a világ legdrágább kávéja. Ugyanis az indonéz szigeteken őslakos cibetmacskaféle a maláji pálmasodró kávéfák tetején éldegél, s kávébabbal táplálkozik, amely emésztés után átalakul luxusitallá...
Kávékülönlegességek
Kávé forrón, jegesen, frappénak vagy dupla kávéként - ma már egyik sem számít különlegesnek. Rengeteg országban termesztenek kávébabot, néhányuk valóban speciális, és nagy hírnévnek örvend.
Kopi Luwak - A világ legdrágább kávéj
Ilyenek például a Jamaica kék hegyeiről vagy a Tanzániából származók. De bizonyára mindegyikből bőségesen van utánpótlás, nem úgy, mint az egyedülálló ízvilággal rendelkező és különleges fermentológiával készülő luxuskávénak, a Kopi Luwaknak, melyből kevesebb mint 200 kg-ot „állítanak elő" évente. Ára ennek megfelelően kiugróan magas, 10 dkg megközelítőleg 14000 Ft-ba kerül.
Kávé pálmasodró módra
A Kopi (Indonéziában így hívják a kávét) Luwakot Szumátra szigetén termesztik. Mégsem egzotikus származása teszi különlegessé, hanem az, ahogyan „készül".
Megeszi, megemészti, s a végtermékből luxusital lesz..
Ugyanis az indonéz szigeteken őslakos cibetmacskaféle, a maláji pálmasodró (Paradoxurus hermaphroditus) - melyet a helyiek csak Luwaknak hívnak - a kávéfák tetején éldegél, táplálékul pedig a legérettebb, pirosló kávébabot fogyasztja. A kávészemek végighaladnak az állat bélrendszerén, közben
„fermentálódnak" (mely lényegében megegyezik a kávé úgynevezett nedves erjesztése során végbemenő enzimatikus emésztéssel), majd megjelennek az állat ürülékében. Miután ezt összegyűjtötték és abból kinyerték a kávét, megpörkölik, majd ízesítik. Rejtély, hogy erre ki és hogyan jött rá, mindenesetre a szumátriai lakosok ennek köszönhetik hírnevüket.
Luxuskávé: megér egy próbát
És hogy milyen az íze? Aki kóstolta, állítja, hogy a legjobb kávé, amit valaha is ivott. Nehéz, testes, krémes, kicsit a karamell és a föld ízére emlékeztető. Először kicsit dohos az illata, de ha lefőzzük, nagyon csábítóan gőzölög. Ha külföldön járunk, bármelyik Starbucks kávézóban körülbelül 1000 Ft-nak megfelelő összegért hozzájuthatunk, érdemes kipróbálni!
Még több kávé
Massimo Marcone, az ontariói Guelph Egyetem kutatója azt vizsgálta, hogy miként lehetne utánozni a pálmasodró bélrendszerében lezajló folyamatokat. Hosszas keresgélés után ráakadt az afrikai cibetmacskára(Viverra civetta), mely szintén érett kávébabot fogyaszt.
Afrikai cibetmacska - szintén érett kávébabot eszik
A belében végbemenő fermentáció nem olyan tökéletes, mint indonéziai társáé, a „végtermékhez" viszont így jóval olcsóbban hozzájuthatunk. A kutató biztos abban, hogy a Kupi Luwak-kávét mesterséges úton is elő lehetne állítani, mégsem valószínű, hogy erre sor kerül. Fogyasztói ugyanis különleges „előállítása" miatt isszák. Meg kell hagyni, nem mindennapi dolog a macskaürülékből kinyert kávébab!
A cibetmacska masszázst is vállal!
SZAVANNA ÁLLATAI
A szavanna növényföldrajzi értelemben a trópusi égövben található, a trópusi esőerdőket szegélyező vagy nagy területen helyettesítő füves puszta; éghajlattanilag a forró övezet része: az egyenlítői öv és a térítők mentén elhelyezkedő sivatagok közötti átmeneti zóna.
Üdvözlünk mindenkit a Saavanna-animals.gp oldalon!
Ez az oldal a gportal.gportal.hu egyik versenyére, pontosabban a Szavanna állatai c. versenyére készült. Rengeteg infót felpakoltunk nektek, sok-sok érdekességgel együtt, tehát lehet mit olvasgatni. Emellett pár képet és videót is találhattok kedvenceitekről, amik reméljük elnyeri tetszéseteket. Most pedig irány olvasni, találtok több száz modult, ami csak rátok vár! :)
Köszönjük, hogy benéztetek. Várunk titeket legközelebb is!