Cibetmacskk (Viverra Linn)
2011.07.19. 11:20
Visszahzhat karmai rvn a fossza a valdi cibetmacskkhoz kpezi az tmenetet. Ezek kzt a cibetmacskk (Viverra) neme arnylag hossz vgtagok ltal tnik ki, melyek tujj, szrstalp lbban vgzdnek. Igen jellemz erre a nemre az ersen fejlett mirigytasak a vgblnyls s ivarszervek kzt.
A cibetmacskk szmos, fkpp az alapszn rnyalata, a bunda rajzolata, illetve a hti srny fejlettsge tekintetben elt fajokra oszolva, Afrikt (a Szahartl dlre), Dl-zsit, Inditl kzps Knig, tovbb a malji szigeteket, a Molukkkig s Flp-szigetekig lakjk, viszont hinyoznak a kis keleti Szunda-szigetekrl.
Az afrikai cibetmacska (Viverra civetta Schreb.)

Afrikai cibetmacska (Viverra civetta Schreb.).
Nagysga egyezik a kzepes nagysg kutyval. Feje magasra domborod, szles arcorra elre kicsit hegyesed, fle rvid, cscsban vgzd, szeme ferdn hastott, szembogara kerek. Trzse megnylt, br nem karcs, st ez llat egyike a csald legzmkebb alakjainak. Farka kzepes hosszsg, ugyanolyan a lba is. Talpa teljesen szrs. Mrskelten hossz bundja tmtt, durva s laza; nyaka fels rszn s hta kzepn felmereszthet, meglehetsen hossz srny hzdik vgig, mely mg a farok fels oldaln is szlelhet. Szp hamszn, nha srgsba hajl alapsznbl szmos kerek s szgletes, fekets-barna folt emelkedik ki, melyek elhelyezs s nagysg tekintetben igen klnflk, amennyiben hol hosszban, hol pedig keresztben sorakoznak egyms mell, a combokon pedig hatrozott keresztsvokk lesznek. A hti srny feketebarna, hasoldala viszont vilgosabb, a rajta lv fekete foltok kevsbb hatrozott szlek. Farka, mely tvn mg elg dsszr, 6–7 fekete gyrt visel s fekets-barna hegyben vgzdik. Nyaka oldaln hossz, szgletes, rzstosan fllrl-ellrl htra-lefel hzd fehr folt foglal helyet, melyet alul-fll feketebarna szalag hatrol; ezt a foltot sokszor egy feketebarna sv kt egyenl rszre osztja. Orrahegye fekete, arcorra vgn fehr, kzepn, a szem eltt, vilgosbarna, mg homloka s a flek tjka inkbb srgs-barna, tarkja viszont a fl mgtt mg halvnyabb. Szeme alatt nagy, feketebarna foltot visel, mely arcn t a torok fel hzdik s utbbit szinte teljesen befdi.
Testhossza 70 cm, fark 35, vllmagassga pedig 30 cm. Nmet-Kelet-Afrika cibetmacskja, melyet Viverra civetta orientalis Matschie nv alatt rtak le, Fischer szerint Zanzibr szigetn is felette gyakori. Mint a csald legtbb faja, a cibetmacska is inkbb jjeli, mint nappali llat. A nappalt talussza, este zskmnyt keres s legfkppen apr emlsket s madarakat igyekszik becserkszni. Azt lltjk, hogy klnsen a madrtojst szereti, a fszkek felkutatsban igen gyes s ezrt a kedvelt csemegjrt mg a fra is felmszik. Szksg esetn mg bkkat, gymlcst, gykereket is elfogyaszt. Ezt a Sssfeld-fle Loango-expedci tapasztalatai is igazoljk, mely az llatot a Kong vidkn arnylag gyakorinak mondja, br ritkn lthat. Egybknt a cibetmacska az Abessznitl Szenegambiig hzott vonaltl dlre egsz Afrikt lakja.
A fogsgban kln lakban, vagy ketrecekben tartjk s hssal, leginkbb szrnyassal etetik. Ha fiatalon fogjk el, nemcsak szabadsga elvesztst viseli knnyebben, hanem rvidesen igen megszelidl. Az regen elfogottak ellenben nem egyknnyen szelidthetk. Az ilyenek mindig vadak s harapsak maradnak. Ingerlkenyek, macskamdra rontanak r ellenfelkre, felborzoljk srnyket s kutyamorgsra emlkeztet, rekedt hangot hallatnak. A fogsgban tartott cibetmacska ers pzsmaszagot terjeszt s ezrt jformn kibrhatatlann vlik, klnsen a gyengbb idegzet ember szmra. A prizsi fvszkertben 5 vig poltak egy cibetmacskt; ez llandan pzsmaszag volt. Ha ingereltk, mrgben apr pzsmacafatokat hullatott ki cibet-tasakjbl, melyet egybknt csak 14–20 naponknt rtett ki. A szabadban az llat azzal sietteti a zacsk kirtst, hogy fhoz, vagy kvekhez drgldzik. A fogsgban viszont ketrece lceihez nyomkodja zacskjt. Az ember figyelmt cibetzacskja terelte az llatra. Rgen a pzsmt orvosszernek hasznltk; ma sok illatszer fontos alkotrszt kpezi.
Alpinus tapasztalatai szerint a cibetmacskt Kairban a zsidk ketrecben tartottk. Kizrlag csak hssal etettk, hogy minl tbb pzsmt vlasszanak ki s lehetleg jl kamatozzanak. A pzsmt az jelenltben nyomkodtk ki s drachmjt ngy arannyal fizettettk. De Lisszabonban, Npolyban, Rmban, Mantuban, Velencben s Milnban, st nmelyik nmet vrosban, klnsen pedig Hollandiban ugyanilyen clbl nem ritkn poltk ezt az llatot. Cibetnyers cljbl az llatot a ketrec rcshoz ktik, ujjal kifordtjk a zacskt s a pzsmt egyszeren kinyomkodjk a tasakba torkoll levezet csatornkba. Friss llapotban a pzsma fehr, habszer, idvel megbarnul, szaga pedig veszt erssgbl. Leggyakrabban hamistva kerl forgalomba, de mg a valdi is sok eljrson megy t, mg a hasznlatra alkalmass vlik. A legjobb pzsma lltlag egy zsiai cibetmacsktl szrmazik, mg pedig egy, a Molukki-szigetcsoport Bura nev szigetrl szrmaz fajbl. lltlag a bengliai is jobb a jvai vagy afrikai pzsmnl. De ez valsznen a klnbz fok tiszttsban leli magyarzatt. Manapsg a kereskedelemben mr jval elenyszbb szerepet jtszik, mert a pzsmaszarvas vladka mindinkbb kiszortja. A hm rendesen kevesebb, de jobb minsg cibetet szolgltat, mint a nstny. Cecchi szerint, aki a kaffai tenysztkre hivatkozik, csakis a hm ad jminsg cibetet, ellenben a nstny „meglehetsem bzs anyagot vlaszt el, ezrt nem is fogjk, hanem, ha trtnetesen hljukba keveredik, szabadon bocstjk. „Karmait ellenben levgjk, hogy mskor lbujjnyomrl felismerjk.”
Cecchi, aki a 80-as vekben Kaffban tartzkodott, azt lltja, hogy ott venknt tlag 200 cibetmacskt fognak; gy, hogy nyomukat kvetve kifrkszik bvhelyket, hlkkal krlkertik s nagy lrmval kizik onnan az llatokat. Cecchi beszli, hogy 100 cibetmacska 4 nap alatt 6–7 krt fogyaszt el. A cibetmacskatenyszts igen j jvedelmet hajt, mert az llat 4 naponknt 80–100 g (?) cibetet ad. A cibet a nagy melegben gyorsan erjed s megromlik, mirt is gondosan vjk, szraz, hvs helyen tartjk. Rendesen marhatlkben rakjk el s az vszak szerint vltoz kereslet szerint 1–3 stblrt – 0.90–2.70 P rtkben. A ftmeget a tengerpartra s innen Keletre szlltjk.
Eddig mg nem tudtk kimutatni, hogy mi haszna van az llatnak a cibetvlasztsbl. Az az egy bizonyos, hogy a cibetmacska vladkt nem ellensgei elriasztsra hasznlja, mint az amerikai bdsborz az pokoli bzt; hogy mi a vladk igazi feladata, nem tudjuk. Sokkal fontosabb volna azonban, ha az llat szabadban folytatott letmdjrl tudnnk tbbet. De csodlatoskppen az sszes termszetrajzok s tlersok ebben a tekintetben jformn semmit sem tudnak mondani, valsznleg azrt, mert ezek az jjeli rablk nappal csak igen kivteles esetekben kerlnek a megfigyel szeme el. Maga Brehm is csak igen kevs alkalommal figyelhette meg az afrikai cibetmacskt. Kt fiatal llat melyeket nevelt, igen csndesen viselkedtek s unalmas frterek voltak, az egsz nappalt taludtk, csak ks este mutatkoztak, napflkelte eltt pedig jra vackukba bjtak. Egy veszekeds alkalmval az egyik agyonharapta trst, de sajnos, mr nhny nappal az llatok megszerzse utn kapott sebeibe is belepusztult. Ms pldnyok, melyeket ksbb volt alkalma megfigyelni, lnyegben ugyangy viselkedtek. A napot ezek is taludtk, ha nem zavartk ket, csak este mutatkoztak; ilyenkor a ketrecben ssze-vissza futkostk, s az egsz cibetmacska-nemet jellemz gyorsasgot s gyessget mindenkppen igazoltk; utna falnk tvgyuk tmadt, mg nappal mg a legzesebb csemegt is rintetlenl hagytk. Az l prdt villmgyorsan megragadtk, a nlkl, hogy kzelbe lopdzssal, vagy ms tmadsi fortllyal igyekeztek volna birtokba jutni. Egyetlen biztos harapssal sztmorzsoljk az llat fejt, s ily mdon rgtn meglik. Erre flnyaljk a vrt s lassan, megfontoltan hozzfognak a lakmrozshoz. Ha ingerlik, a cibetmacska, akrcsak a macska, hangosan morog; haragjban felborzolja a szrt. Ha nem kapnak hldobozt, knnyen rszoktathatk a nappali letmdra s sok ven t p egszsgben s j kedlyben maradnak. A londoni llatkertben mr szaporodtak.
Az zsiai cibetmacska (Viverra zibetha L.)

zsiai cibetmacska (Viverra zibetha L.).
Nagyjbl ugyanaz ll az zsiai cibetmacskkra is, mint amit mr az afrikai cibetmacska trgyalsa kapcsn elmondottunk. Ettl nemcsak szne s bundjnak rajza, hanem alakja tekintetben is eltr. Feje hegyesebb, teste karcsbb, fle hosszabb, szre pedig nem hosszabbodik meg a hti rszen srnny. Alapszne stt barnssrga. Ebbl szmos srn ll, klnbz alak, stt rozsdavrs folt emelkedik ki, melyek tbb-kevsbb hatrozottan kivehet harntcskokba rendezdnek. Htn a foltok szles, hossz svv olvadnak ssze, oldalt igen elmosdottak. Feje fehrrel keverten barns. A fehr szn a szemek alatt s az ajkon foltokat kpez. Torka s lla barns, fle kvl ugyanilyen szn. Tarkjn 4 fekete szalag fut vgig hosszant, 1 pedig a vllrl a nyak als oldalra; ez azonban nmelyik llaton srgsfehr, stttel pettyezett is lehet. Lbai vrsbarnk, fekete hegy farkt 6 fekete gyr dszti. A felntt llat teste 80 cm, farka 46 cm hossz, mg vllmagassga 38 cm, slya pedig 8–12 kg.
Az zsiai cibetmacska Bengliban, Asszamban, Burmban, Dl- s Kzp-Knban, Szimban s a Malakka-flszigeten l. Nepalban s Szikkimben a Himalja hegysg dli lejtin tetemes magassgokba jut fl. Elfordul ezeken kvl keleti Tibetben is, de dli s nyugati irnyban nem nagyon jut t Benglia hatrn, mert mr a kzpindiai tartomnyokbl s a Dekkn-fennskrl hinyzik. A nyugaton s a dli tartomnyokban viszont egy msik faj, a Viverra civettina Blyth l.
Az zsiai cibetmacska ltalban magnyosan l. Napkzben ligetekben, berkekben, sr boztban hever, jjel portyzsra indul, ezenkzben nem ritkn az emberi telepeket is felkeresi, hogy tykokat, kacskat raboljon. Elesg dolgban egyltalban nem vlogats, megeszi a gymlcst, mindenfle gykeret, rovart, kgyt, bkt, tojst, tovbb mindennem madarat s emlst, melyet hatalmba ejthet. Bengliban mjusban vagy jniusban 3–4 klyket ellik, melyek Hodgson szerint valsznleg nyitott szemmel jnnek a vilgra. A terhessg tartama mg ismeretlen.
A tangalunga (Vivera tangalunga Gray.)
Az zsiai cibetmacsknl jval gyakrabban jut el eurpai llatkertekbe egy nlnl kisebb faj, a tangalunga, mely dli Hts-Indinak s a Malji-szigeteknek szles elterjedtsgnek rvend cibetmacskja. Kisebb termetn kvl bundja rajzolatban is eltr indiai rokontl. Szrksbarna alapsznt apr, fekets foltok, farkt pedig nagyobbszm vilgosabb s sttebb gyr dszti.
|