rdekessgek : Ichneumonok vagy mangusztk (Mungos E. Geoffr.) |
Ichneumonok vagy mangusztk (Mungos E. Geoffr.)
2011.07.19. 11:21
[Ms neve : Herpestes.]
A Viverridk ktsgkvl legrgibb idk ta ismert s ezrt legfontosabb alakjai az ichneumonoknak, vagy mangusztknak jellemz sajtossgait a kvetkezkben foglalhatjuk ssze: Rendszerint kurta lbakon nyugv trzsk megnylt, hengeres; a fej kicsi, vagy legfeljebb kzpnagysg, az arcorr hegyes, a szem megleheten kicsi, szembogaruk kerek, vagy tojsdad. A flek rvidek, lekerektettek. Az orr rvid, csupasz, kzpvonalban barzda hzdik vgig. gy a hts, mint ells lbak tujjak; bundjuk durva, hosszszr. A fels ajak csupasz gdre j elvlaszt blyeg a legkzelebb ll nemekkel szemben. 40, rendszerint jl fejlett foga ers gumkat visel. Az els elzpfog gyakran elcsenevszedik. A mangusztk fleg Afrikban otthonosak, melyet teljes egszben benpestenek, de Dl-zsiba is tnylnak, st egy fajuk Spanyolorszg dlibb tartomnyaiban is elfordul. Mindentt a skvidket szeretik, ettl sohasem tvolodnak el messzire.
A kznsges ichneumon (Mungos ichneumon L.)

Kznsges ichneumon (Mungos ichneumon L.).
Mr gy illik, hogy legelszr is ezt a rgi egyiptomiaknl szentknt tisztelt llatot, a „frak patknyt” ismertessk s megemlkezznk a legrgibb idk ta fennmaradt nagy hrrl s arrl a nagyfok tiszteletrl, mellyel az kor npei illettk. Mr Herodotos mondja, hogy az ichneumont minden vrosban szent helyeken bebalzsamozva temetik el. Az ichneumonnak a kgyk ellen vvott kzdelmeit a rgiek jl ismertk. Az llatrl szerzett megfigyelseket a rgi korok felfogsnak megfelelen legends mesekrrel fontk krl, melyeket Strabo, Aelianus s msok rsaibl ismernk. Egy msik monda szerint az ichneumon az egyetlen llat, mely szembe mer a krokodilussal szllni. lltlag az alv pnclos szrnyeteg torkba besurran, a szvig frja magt, azt sztmarcangolja s gy li meg az llatot. Vagy pedig ott leskeldik krltte, kifrkszi, hova rakta le a retteget llat a tojsait, ott addig s s keresgl, mg a mlyben r nem akad az elrejtett kincsre. Erre neki esik s nem trdve az anya bersgvel, hamarosan felfalja az egsz fszekaljat s gy az emberisg megbecslhetetlen jtevjv vlik. Mindeme mondkbl csak az llat kgy-gyllete tarthat fenn.
A kifejlett ichneumon jval nagyobb a hzi macsknl; testhossza ugyanis krlbell 65 cm, farka pedig legalbb 45 cm. Alacsony lbai miatt azonban a tnylegesnl kisebbeknek ltszik. Csak ritkn ltni 20 cm-nl nagyobb vllmagassg hmeket. Mint minden cibetmacskafle, az ichneumon is karcs termet, de korntsem oly kecses, mint a petymeg, amennyiben a legtbb rokonval sszehasonltva arnylag nagyon is vaskos. Legjobban igazolja ezt a slya, mivel egy fejlett ichneumon 7, st 9 kg-ot is nyom. Lba rvid, talpa csupasz s ujjait csaknem kzepkig rvid szhrtya kti ssze. Farka hossz szrzete miatt tvn igen vastagnak ltszik; mintha csak a test folytatst alkotn s ecsetforma pamatban vgzdik. Szemetja csupasz, azrt kicsiny, villog, kerekbogar szemei csak annl inkbb elugranak. Fle rvid, szles s kerektett. Fartjn lapos tasakja van, mely kzpen nyilik. Bundja egszen klnleges. A rozsdasrga, sr, gyapjas szrt mindentt 6–7 cm hossz, szlks srteszrk fdik. Ezek a nemesszrk feketvel s srgsfehrrel gyrzttek s faksrga hegyben vgzdnek; ezltal az egsz bundnak zldesszrke szint klcsnznek, mely nagyszeren illik az llat tartzkodsi helyhez. Feje s hta sttebb, ktoldala s hasalja fakbb. Lba s farka vge fekete.
Az ichneumon szak-Afrikt lakja Marokktl Egyiptomig s Kiszsiig. Egy alfaja, melyet azonban igen sokan nll fajnak tartanak, a mungos ichneumon widdringtoni Gray Eurpa llatvilgnak tagja. Ez a spanyol ichneumon, a melon, vagy meloncillo, mely Dlspanyolorszg folyszelte vlgyeit lakja s pedig szinte kizrlag az eszparto-fvel bortott ndasokat s laplyokat. Afrikban s Szahartl dlre a Fokfldig mr a kzelrokon Mungos caffer Gmelin l. Az ichneumon fleg Egyiptomban folyk boztos partjain, sr ndasokban tartzkodik. Ilyen helyeken hzza meg magt nappalra s a ndszlak kzt keskeny, de nagy gonddal tisztogatott utakat kszt, melyek mly, de nem tl tg vacokba vezetnek. Az ilyen lyukakban a nstny a tavaszi, vagy az els nyri hnapokban 2–4 klyket szl. Fiait igen sokig szoptatja s a hmmel egytt mg igen sokig ksrgeti.
Az „ichneumon” nevet, mely „felkutat”-t jelent, ez az llat minden bizonnyal megrdemli. Szoksaiban s rtelmi kpessgeiben a hasonl alak nyestre emlkeztet, melynek kellemetlen bze, furfangja, rabl gyessge s vrszomja t is jellemzi. Nagyobb mrtkben flnk, vatos s gyanakv. Sohasem merszkedik ki a nyilt mezre, hanem lehetleg mindig fdtt helyen bujkl s rendkvl vatosan jr, de azrt arnylag nagy terletet barangol be. Nappal jr vadszni s mindent felfal, amit csellel megkaparinthat: az emlsket a nyltl, madarakat a tyktl, ldtl lefele. Megeszi mg a kgykat, bogarakat, frgeket s valsznleg a gymlcst is. Az egyiptomi parasztok rablsai miatt hallosan gyllik, tykljaikat s galambducaikat a legkegyetlenebbl kifosztja. Klnsen veszedelmes a tykfszkekre, melyeket ott a tykok vad madarak mdjra a szabadban raknak. Valdi haszna ma mr alig van, ha csak nem tudjuk be neki igen nagy rdeml, hogy a kgykat tizedeli.
Jrsa fltte sajtsgos. gy tnik fel, mintha csszna a fldn s egyetlen tagjt sem mozdtan, mert hossz, lecsng szre teljesen elfdi lbait, melyek mozgst alig lehet szrevenni. A nyri hnapokban ritkn ltni egyedl, mert mindg egsz csaldjval megy vadszatra. Ell megy a hm, utna a nstny, az anyt a klykk kvetik. Mindegyik szorosan a msik nyomban lpked, gy ltszik, mintha az egsz sor csak egy nagyon hossz kgyhoz hasonl llat volna. Nha az apa megll, flkapja a fejt s mindenfel szimatolva liheg, mint a fujtat llat. Ha meggyzdtt rla, hogy nincs mitl tartania, tovbb megy, ha zskmnyra tallt, hangtalanul siklik tova a f kzt, majd hirtelen egyet-kettt ugrik, esetleg a mr szrnyra kap madr utn is. Az egrlyuk eltt mozdulatlanul leselkedik, egy-egy patknyt, vagy fiatal madarat mulatsgos krltekintssel kerlget.
Szimatja valsznleg ppoly j, mint a legjobb orr vizsl, az az egy biztos, hogy vadszatn elssorban szaglsa vezeti. Ha tojsra akad, kiszvja, az emlsknek s madaraknak csak a vrt szvja ki s az agyvelejt klti el. Sokkal tbbet l meg, mint amennyit el kpes fogyasztani.
Hangjt csak akkor hallani, ha golys lvst kapott, klnben mg a legfjdalmasabb seb sem tud belle hangot kicsikarni. Az egyiptomiak ugyan azt lltjk, hogy przskor is hallatja les, egyhang fttyt. Mint egyb szoksrl, ms llatokkal szembeni ellensgeskedsrl is sok mindent beszltek s klnsen hangslyoztk, hogy a rka, sakl s az intgyk nagy ellensge. De mindez mese. Az ichneumon leggonoszabb ellensge az ember. Kvle mg csak a Nlus rthat neki, ha elrasztja lakhelyt. Csakhogy az ichneumon j sz s mindig idejekorn ri el azokat a magas tltseket, melyek egyik falutl a msikig hzdnak, vagy a csatornkat szeglyezik s sr ndrengetegeikkel j bvhelyet nyujtanak.
Az ichneumon vadszatt minden egyiptomi nagyon istenes cselekedetnek tekinti. Csak be kell menni a faluba s kihirdetni, hogy nimsz-re (az ichneumon arab neve) akarunk vadszni, bizonyos, hogy a falu apraja-nagyja rmest fog segteni elpuszttani ezt a gonosz, furfangos llatot. Kivonulnak egy hossz ndashoz, a vadsz ott lesbe ll, a np pedig lassan tereli felje a vadat. Az llat teljesen tisztban van avval, hogy mirl van sz s amint a hajtk lrmja megkezddik, azonnal menedket keres valamely tanyjban; de ezzel nem sokat r el, mert az arabok hossz botjaikkal innen is kiugratjk s az ichneumon knytelen beltni, hogy ms ndasba kell meneklnie. Nagy vatossggal bujkl a nd kzt, idnkint flelve szimatol, amint hallja, hogy a hajtk egyre kzelebb s kzelebb jnnek, vgre mgis rsznja magt s kilp a tisztsra. Ilyenkor ellapulva halkan siklik tova, hogy gyors mozgsa el ne rulja. Igen nagy golyval s egsz kzelrl kell rlni, ha meg akarjk lni, mert roppant szvs, ha csak megsebesl, ktsgkvl megugrik, mert nehz sebeket is elbr.
A fogsgban tartott ichneumon lett mr Alpinus vzolta. Ennek az szlelnek tbb hnapig volt egy hm pldnya, melyet szobjban tartott. Az llat egytt aludt a gazdjval, mint a kutya; gy jtszott vele, mint a macska. Elesgt maga szerezte meg. Ha hes volt elment a hztl s pr ra mulva jllakottan trt vissza. Igen tiszta, ravasz s btor llat volt; nagy kutykkal is gondolkods nlkl sszekapott, meglte a macskkat, menyteket, egereket s tbbszr vrengz ldklst vitt vgbe a tykok s egyb madarak kzt. Igen kellemetlen volt, hogy mindent sszergcslt, klnsen a knyveket. Francia termszetvizsglk szerint igen knnyen megszeldthet, megismeri gazdja hangjt s oly engedelmesen kveti, mint a kutya. De semminek sincs tle nyugta; mindent ide-oda hurcol a hzban s igen alkalmatlann vlik, mert minden lehett feldnt. Ms tekintetben viszont hatrozottan hasznos. Az olyan hz, melyben ichneumont tartanak, rvid id alatt megszabadul a patknyoktl s egerektl, mert a ragadoz fradhatatlan buzgalommal ldzi ezeket a rgcslkat. Zskmnyval valami stt kuckba vonul s morgsval s rfgsvel adja rtsnkre, hogy szksg estn meg is tudja azt vdeni. Brehmnek is volt alkalma fogsgban l ichneumonokat hosszabb idn t megfigyelni. Egy szp, felntt hm llat igen megelgedettnek ltszott ketrecben. Nagyon szeldnek mutatkozott, br nem egyszer tett ellenkez termszetrl bizonysgot. A tbbi ichneumon rendesen elg jl megfr a hozz hasonlkkal, vagy ms fajrokonaival. Ez a faj azonban csak bizonyos fokig bartsgos. Mikor Brehm egy alkalommal egy mungt – az ichneumon kzeli, kisebb termet rokona, melyet a kvetkezkben fogunk ismertetni – tett hozz, rgtn felborzolta a szrt, gy, hogy valsggal tsksnek ltszott s hihetetlen dhvel rontott r a jvevnyre. Vad hajsza kezddtt a ketrecben. A mung igyekezett meneklni fajrokona ell, ez viszont minl hamarbb meg akarta fojtani. A kt llat szinte rjngve kergetdztt s oly csodlatos frgesggel mozgott, hogy az ember el sem hitte volna rluk. Mint a macskk, vagy mkusok msztak fel a fagakon, vagy a ketrec rcsozatn. risiakat ugrottak s menytgyessggel surrantak t a szk rseken, bmulatos elevensget tanustottak. A mungt el kellett tvoltani, klnben az ichneumon minden bizonnyal meglte volna. A magra maradt ichneumon mg azutn is egsz nap nyugtalan s izgatott volt. ppen ily ellensgesen viselkedett egy msik szomszdjval szemben is, mellyel a ketrec hibs volta miatt a rcson keresztl kzlekedhetett. Ez a szomszdja egy fiatal vadmacska volt, mely mr egsz jl megszokta a fogsgot s mindenfle jtkkal mulatott. Szerencstlensgre kedve szottyant szomszd fogolytrsval is jtkba elegyedni, azonban az ichneumon, mihelyt a vadmacska meggondolatlanul tdugta a lbt, abban a pillanatban megragadta a szegny llatot, megfojtotta s lergta a kt els lbt.
A mangusztk testalkatra mind hasonltanak egymsra, st legtbbjk egsz viselkedsben is. Ezrt tulajdonkppen az ichneumon lersval clunknak mr meg is feleltnk volna, ha nem rdemeln meg egyik-msik faj a kln lerst. Kelet-Afrikban Matschie szerint nem kevesebb, mint 6 fajuk l, melyek kzl kett megrdemli, hogy megemlkezznk rluk, mert rokonaiktl klsleg is meglehetsen eltrnek.
A rvidfark ichneumon (Mungos paludinosus Cuvier)
Bundja stt vrsbarna, srgsszrkn pettyezett; rvid farka alig hosszabb a test flhossznl, aminek egybknt nevt is ksznheti. Hossza 65 cm, fark 37 cm. Fajuk az gynevezett mocsri mangusztk (Atilax F. Cuvier) alnemnek egy kpviselje, mely ersen megrvidlt trzs, tovbb ersen fejlett fej s nyak ltal tnik ki. [Az Atilax-ot ma mr ltalban a Mungos-, Herpestes-tl fggetlen, nll nemnek tekintik.] gy keleti, mint nyugati Afrikban el vannak terjedve, ahol mocsaras, erds folypartokon lnek; elsrang szk s jl buknak a vz al is s mindenfle vzi llattal, halakkal, bkkkal s rkokkal tpllkoznak. A msik fontosabb keletafrikai alak:
A fehrfark ichneumon (Mungos albicandus F. Cuvier)
Nevt fehr farkvgrl nyerte. Ettl eltekintve, fels rszn feketsszrke, vagy stt srgsszrke. Ez a faj a nagy elterjedtsg Ichneumia Is. Geoffroy alnem egyik kpviselje.
Az indiai ichneumon vagy mung (Mungos mungo Gmelin)
[Ms neve: griseus.]

Indiai ichneumon (Mungos mungo Gmel.).
A kznsges ichneumon utn leghresebb mangusztafaj, mely a frak patknyt Indiban helyettesti, a mung. Nagysgra jval kisebb, mint az ichneumon; testhossza 40-50 cm, fark valamivel kevesebb. Hossz, szlks szre szrke, hegye eltt szles fehr gyrvel tarkzott, ami ezstszn pettyezst s vilgosszrke sznt klcsnz ez llatnak. Ez a szn az llat fejn s vgtagjain sttebb, lbain feketsbe megy t, arca s torka tbb-kevsbb vrsbe jtszik. Az ismertet jellegek igen vltozk, mirt is szmos klnbz faj s vltozat fellltsra vezettek.
A mung elterjedsi kre egsz El-Indira, kelet fel Asszamig, nyugatra Afganisztig s Beludzsisztnig terjed ki. Ezenkvl Ceylon szigetn is l. Az, hogy a Malakka-flszigeten, ahonnan Cantornak sikerlt egy pldnyt szereznie, tnyleg l-e mungo, legalbb is valszntlennek ltszik.
A malji ichneumon (Mungos javanicus Geoffroy)
Az elbbi fajnak rokona, csakhogy jval kisebb, – 20 cm hossz farkval egytt alig 55 cm hossz, – az aranymanguszta, vagy malji ichneumon. A kedves llat sttbarna bundjt finom, aranysrga pettyezs tarktja, mintha aranyport hintettek volna a bundjra. Htn sttebb, fejn pedig vrhenyesbe hajl. Ez a faj Jva s Szumtra szigetn, a Malji flszigeten s Kokinknban, Dl-Knban s Hainan szigetn a mungt helyettesti.
A mung nem bartja az sszefgg erdsgnek, hanem cserjsboztosban, tsks bokrok kzt, ligetekben, ltetvnyekben, folyvizek csalitos partjain, vagy bozttal lepett szikls helyeken tartzkodik; nem egyszer az emberi telepeken is tanyt t, ahol a baromfiakban s egyb hzillatokban mrhetetlen krokat okoz. A magasta lyukban 3 vagy 4 klykt hoz vilgra. gy ltszik, megeszi az zletes gymlcst is, elssorban azonban a hst kvnja. Sziklrl-sziklra, krl-kre, barlangrl-barlangra csatangolva, oly lelkiismeretesen vizsglja meg a vidket, hogy csak a legritkbb esetben marad rejtve elle a prda. Egeret, patknyt, kgyt, vagy ms efflt kapar ki fldalatti tanyjrl. Igen ravaszul jr el, mikor tykra vadszik. Kinyjtzik s holtnak tetteti magt, mg a kvncsi baromfi oly kzel jn hozz, hogy nhny szkssel megragadhatja ket. Az utazknak ebben az lltsban semmi valtlan sincs, mert Kzp-Afrikban az afrikai mangusztk is gy tesznek.
A mung nagyhr s nagy becsben tartott llat, elssorban termszetesen a mrges kgykkal vvott harcai miatt. Br egyltalban nem nagy, mgis gyzedelmeskedik mg a ppaszemes kgy fltt is. A bennszlttek azt lltjk, hogy a mung, ha mrges kgy harapta meg, ellenszerl egy igen keser gykeret eszik; ez azonban a mesk birodalmba tartozik. Gyzelmt fkp gyessgvel vvja ki. Mr Jerdon s Sterndale is ebben lttk a btor kis harcos f fegyvert. A kzdelem folyamn felborzolt, szlks szre s nem kevsbb vastag bre azonkvl fltte megneheztik a kgynak, hogy mrgt az llatba oltsa. De ha ez sikerl neki, a mung is ppgy elpusztul tle, mint brmely ms llat, br Blanford szerint e mreg hatsa lassbb, mint a tbbi hasonl nagysg emlsnl. Ugyanez a kutat szemtanuja volt, hogy egy mung a ppaszemes kgy fejt annak mregmirgyeivel s mregzacskjval egytt minden baj nlkl j tvggyal elfogyasztotta. Viszont ne felejtsk el, hogy a mi sndisznnk s grnynk, Lenz s Mhely szerint, szintn baj nlkl lljk ki a keresztes vipera harapst s a fejt is felfaljk, mregmirgyeivel egytt. Ugyanezt lltjk a mi borzunkrl is.
A londoni Zoological Society 1871. vi els havi lsn Sclater felolvasta azokat a leveleket, melyeket des Voeux-vel, Santa Lucia helytartjval, vltott. A helytart a fell rdekldtt Sclater-nl, Brehm bartjnl s kartrsnl, hogy a rettenetes lndzsakgy (Bothrops lanceolatus), a nyugatindiai szigetek ez istencsapsnak kiirtsra nem volna-e clszer ott is meghonostani a mungt, szekretriust s ris halkapt (Paralcyon gigas). Sclater azt felelte, hogy a fennforg krlmnyek kzt a mung volna a legalkalmasabb s tancsoln is, hogy vgezzenek vele ebben az irnyban ksrleteket; csak attl tart, hogy a derk mung majd nagyobb puszttst visz vgbe a jmbor tykok, mint a valamivel mgis csak veszedelmesebb mrges kgyk kzt! Ezrt helyesebbnek vln, ha a krdezett llatok helyett inkbb nagy djat tznnek ki e kgyk puszttsra. Egyidejleg mgis kldtt kt mungt, hogy megbizonyosodjanak a fell, vajjon megtmadja-e egyltalban a lndzsakgyt? Des Voeux nem sokkal a mungk megrkezse utn rtestst kldtt egy viadalrl, mely a btor kis ragadoz s a rettegett mrges kgy kzt zajlott le. Egy flmternl hosszabb lndzsakgyt nagy vegednybe helyeztek s megmutattk a ketrecbl kieresztett mungnak. Amint ez megpillantotta a mrges kgyt, rgtn nagy izgalom szllta meg. Farkt s szrt felborzolta s harckszen futkosta krl az veget s igyekezett fogaival s karmaival kihzni az veget elzr rongyot. Miutn ez sikerlt neki, a kgy kimszott az vegbl s nhny lpst tovasiklott a fben. A mung rrohant s fogaival, meg karmaival igyekezett a htba kapaszkodni. De a kgy valsznleg nem rte vratlanul a tmads – azzal, hogy testt villmgyorsan htra dobta, ki tudta kerlni. Erre hirtelen ment t tmadsba. Rugrott kis ellensgre s, gy ltszik, mregfogaival is belevghatott, mert a mung sivtva magasra felszktt. De mr ugyanabban a pillanatban rszktt a kgy htra s vad haraggal marcangolni kezdte. Rvid viaskods kezddtt el, melyben a kgy, helyzete miatt, nem hasznlhatta fogait. Erre a kzdk jra szjjelmentek, a kgy pr lpssel odbb csszott, a mung pedig ezalatt, ltszlag cltalanul, ide-oda futkosott. gy telt el vagy hrom perc. A kgy nehezen csszott, ltszott rajta, hogy szorongva keres menekvst, vgre csendesen fekve maradt; erre a mung hirtelen visszafordult a kgyhoz, elkapta dereknl az lettelennek ltsz kgyt s a nyitott ajtn t behurcolta ketrecbe. Ott knyelmesen hozzfogott zskmnya elfogyasztshoz, elszr is les fogaival egy harapsra sszemorzsolta a fejt. A ketrec ajtajt bezrtk s eltvoztak, de nem remltk, hogy a btor mungt lve lthassk viszont. J ra mulva visszatrtek a ketrechez, kinyitottk s a csata hse hvs nyugalommal stlt ki belle. Egyltalban nem ltszott meg rajta, hogy valami baja trtnt volna. A ketrecet megvizsglva, a kgybl mr csak egy kis rszt, a farkt, talltak meg, a tbbit a mung elklttte. 14 nappal ksbb a btor koma ppoly frge s harcias volt, mint azeltt brmikor. Hogy hol s mekkora sebet kapott, nem lehetett megllaptani, mert minden erre irnyul vizsglatot meg tudott histani. „A kgy – gy vgzi des Voeux levelt – nem volt teljesen kifejlett pldny, de mr elg nagy volt ahhoz, hogy marstl az ember 1–2 ra alatt elpusztuljon.”
A hetvenes vekben Jamaicban is meghonostottk a mungt s ott a cukorndltetvnyekben garzdlkod patknyok kzt olyan puszttst vitt vgbe, hogy az gy hajtott hasznot vente nhny millira becsltk.
Valamennyi manguszta kzl a mung a legalkalmasabb a szelidtsre, mert nagyon tiszta, csinos, frge s arnylag bartsgos llat. Ezrt hazjban sok helyen igazi hzillatknt nevelik; ezt a bartsgos vendgltst megfizethetetlen szolglataival ezerszeresen hllja meg. Mint a kznsges ichneumon, is nagyszeren rti a mdjt, hogyan kell a hzat a patknyoktl s egerektl megtiszttani. Szoksa szerint, csak nappal munklkodik. Ha elszr kerl idegen hzba, frgn krlfutkos s rvidesen felfedezi, hogy melyik lyukban tall neki val prdt. Ezt azutn lankadatlan buzgalommal ldzi s ritka eset, hogy vadszata sikertelen marad. Rossz kedvben a klnben igen kedlyes llat mindenkire, aki a kzelbe merszkedik, fogait vicsorgatja, akr csak a haraps kutya. De haragja nem hossztartam. Az emberrel hamar megbartkozik. Gazdjt rvidesen kveti, vele alszik s kezbl eszik; ltalban gy viselkedik, Brehm sajt tapasztalsbl lltja, egyltalban nem is gondol arra, hogy fogolytrsait bntalmazza.
Sterndale nevelt egy mungt, mely 3 vig volt Indiban lland ksrje; ez engedelmes s h volt, mint egy kis kutya. „Pipsz” nagyon jl tudta, mikor akar neki gazdja madarat lni; hts lbaira llt, mikor a gazdja clzott s mihelyt a lvs eldrdlt, maga rohant a leltt zskmnyrt. Nagyon szerette a tisztasgot, st evs utn mg felette mulatsgos mdon karmaival fogait is piszklgatta. Igen vakmer llat volt. Egyszer sikerrel megtmadott egy nagy kutyt, mskor harcba keveredett egy jl megtermett, nlnl hatszorta nagyobb hm tzokkal; gy megsebestette, hogy az srlseibe belepusztult. Pipsz sok kgyt is meglt. Ha ingereltk, gy felborzolta a szrt, hogy ktakkornak ltszott, de elg volt, hogy gazdja csillaptlag felemelje az ujjt, hogy nyomban megbkljen. Egyszer eltvedt egy sr cserjsben s gazdja semmikppen sem tudott nyomra akadni. Msnap azonban, mikor ugyanazon a vidken vadszott, jra megtallta. Pipsz rvendezve kszott le a frl. Ksbb Angliba is elksrte gazdjt, ahol mindenki megszerette, aki csak ismerte ez llatot. Egsz sereg jtkot tudott; ugrlni, bukfencet hnyni, kalappal a fejn szken lni, katonsdit jtszani.
A rksz ichneumon vagy urva (Mungos urva Hodgson)

Rksz idhneumon (Mungos urva Hodgs.).
Vgl lljon mg itt egy fajnak, a rksz ichneumonnak, vagy ahogy Nepalban hvjk: urvnak a lersa, mert letmdja meglehetsen eltr a tbbi fajoktl. Az urva testalkata s fogazata nem nagyon tr el a tbbi manguszttl. Arcorra megnylt s hegyes. Trzse zmk s ers. Ujjain, melyek kzl a belsk ell s htul magasabban fekszenek, nagy brhrtya feszl ki; farmirgyei feltnen fejlettek. Bundjnak szne nagyjbl hasonlt a tbbi manguszthoz; fell barns rnyalat, piszkos vasszrke, alul s a lbai egyszn sttbarnk. Lbai lefel gyakran feketk. Fels testt gyakran stt svok tarktjk, szemtl vllig lesen feltl sv fut le. Farkn – mely tvn nagyon dsszr, nhny keresztcsk foglal helyet. Nagysg tekintetben egyetlen fajrokona sem mulja fell. A felntt hm testhossza 80–90 cm, amibl kb. 30 cm esik a farokra.
Hodgson a nepali mocsaras serdkben fedezte fel a rksz ichneumont. Elterjedsi kre nem nagy, amennyiben a Himaljban Afganisztntl s Nepaltl Asszamig, Makmig s Kna dli rszig terjed el. Flfedezje szerint rszben vzi llat, mely fkpp bkkkal, rkokkal tpllkozik. Kt, kb. cseresznyenagysg farmirgybl bzs folyadkot tud htrafel lvellni, mgpedig meglehets ervel. Tbbi rokonhoz hasonlan, is fldbe sott lyukakban ti fel tanyjt.
|