A hink pzainak trtnete
2011.07.19. 11:33
A rovarok gazdag forrsai a rejtlyes kommunikcis jelzseknek, de a pzols perverzitsban a foltos hint nehz fellmlni. Amikor a foltos hink tallkoznak, felmeresztik pniszket, amelyet felknlnak trsuknak, hogy az megszaglssza /21. bra/. Meglep, hogy a nstny foltos hink rszt vesznek ebben a pzolsban, ugyanis tkletes lpnisszel s lherezacskval rendelkeznek. Valjban nagyon nehz megllaptani egy hina nemt anlkl, hogy ivarszerveit kzelrl megnznnk, amely nem egy egyszer feladat egy tlagos l hinnl. veken keresztl a hink kls msodlagos nemi jellegeinek hasonlsga megtvesztette a megfigyelket.
A nstny foltos hink lpnisze valjban egy megnagyobbodott klitorisz, s gy az evolcis krds az:, vajon mirt vlt a klitorisz pniszszerv s vajon mirt hasznljk ezt a szocilis pzolsban? Ha a hink ms fajait nzzk, ezek prokban vagy kis csoportokban lnek s magnyosan keresnek dgket, vagy vadsznak apr llatokra. E hinknak teljesen normlis mret klitoriszuk van, gy az sszehasonlt mdszer nem ad bizonytkot a tulajdonsg kialakulsrl.
1973-ban azonban R.F. Ewer /251/ felttelezte, hogy a nstny foltos hink vrben magas az androgn szint, amelyet 1979-ben P.A. Racey s J.D. Skinner megerstett /654/. Szinte minden ms emlsben a hmekben magas a tesztoszteron s ms androgn koncentrcija, mg a nstnyekben csupn nyomokban tallhatk meg e hormonok. Ewer tudatban volt annak, hogy a tesztoszteronnak kulcsfontossga van az emls embri hmm vlsban /4. fejezet/. Az emls embri korai stdiumnak szvetei akkor vlnak reproduktv szervekk, herkk s pnissz, ha az embri hm s tesztoszteron ellltsra kpes. A nivar embriban a tesztoszteron hormon hinyzik, s ovriumok s a nstnyekre jellemz msodlagos nemi jelek fejldnek ki. Ugyanazon szvetek, melyek pnissz fejldnek tesztoszteron hatsra, klitorissz vlnak e hormon hinyban.
Amikor a nstny hina vemhes, embrionlis utdai, a hmek s a nstnyek egyarnt magas androgn szintnek vannak kitve, mivel az anya androgn tartalm vre elri az embrikat. Ez a hormon aktivlja az alapvet emls rendszert, hogy hm tulajdonsgok fejldjenek ki s maszkulinizlja a nstnyeket, amelyek megnagyobbodott s hmszer klitoriszt fejlesztenek ki /299/.
Lehet-e az si hormonlis mutns egyednek nagyobb a reproduktv sikere, mint fajnak tipikus nstnynek? K.J. Stewart megfigyelte, hogy a tbbi hinval ellenttben a foltos hink nagy csapatban lnek, nagytest vadra vadsznak s intenzven kzdenek a meglt llat hsrt /746/. A dominns nstnyek tbb tpllkot nyernek, mint a szubordinnsok, s gy hm utdaik dominnsak a csapat tbbi utda felett. Amikor teljesen ivarrettek lesznek, ezek az utdok msik hina klnhoz vndorolnak. Ha a dominns nstny fia lesz az els hm, ebben az j klnban, akkor reprodukcis sikere kivtelesen magas lehet, mivel csupn a dominns hm przik. gy a foltos hina szocilis rendszere az erteljesen dominns rendszereket jutalmazza.
A dominancia agresszivitssal prosul, s az agresszivits a hormonlis llapothoz kttt. Emlskben a tesztoszteron kulcsfontossg szerepet jtszik az agresszv viselkeds kifejldsben. Az a mutns nstny, amelynek tlagos tesztoszteron szintje magasabb, valsznleg agresszvebb is, ismerve a viselkeds jellegzetes emls tpus szablyozst. Annak mrtkben, hogy az agresszivits magasabb sikerhez vezet a tpllkrt foly kompetciban s dominns fiak ellltsban, a szelekci az androgenizlt nstnyt preferlta. gy ezen nstnyek leny utdaikat hmszer msodlagos szexulis jellegekkel szltk, ami a terhessg alatti hormonlis llapotuk mellkhatsa lehet /251/. A maszkulinizlt nstnyek lpnisze azutn kommunikcis eszkzknt szolglhatott. Az a tny, hogy az ivarszerv megvizsglsa ms hinafajokban is elfordul /454,607/ azt jelzi, hogy az si hina pnisze valsznleg kommunikcis eszkzknt is hasznlatos volt /453/.
Az els maszkulinizlt nstny foltos hink, amelyek megnagyobbodott klitoriszukat ebben a pzban hasznlhattk, reproduktv elnyre tehettek szert a pzolsban rszvtelbl, habr a jelenlegi funkcit a nstnyekben s hmekben nem pontosan rtjk. Tovbb az sem tisztzott, hogy mirt csak a nstny foltos hinkban fejldtt ki megnagyobbodott klitorisz, mg ms agresszv szocilis hsev nstnyekben pl. nstny oroszlnokban nem. Ezeket a krdseket egyelre flretve, annyit kijelenthetnk, hogy az lpnisz s az ivari pzols eredete valsznleg az ivarszervek fejldsnek alapvet emls-szablyainak jszer felhasznlsbl szrmazik /299/.
|