rdekessgek : Kiderlt, mirt foltos a leoprd, s mirt cskos a tigris |
Kiderlt, mirt foltos a leoprd, s mirt cskos a tigris
2011.07.19. 11:40
A vadon l macskaflk kzl igen kevsnek cskos a bundja, a tbbsg foltos vagy egyszn. Ennek oka rgta izgatja a kutatkat, de eddig nem sikerlt elfogadhat magyarzatot tallni r.
A Bristoli Egyetem kutati 35 vadon l macskafaj szrzetnek mintzatt vizsgltk meg, hogy magyarzatot talljanak arra, mirt alakult ki ennyi gynyr s rdekes varici. Azt tapasztaltk, hogy ltalban a nvnyzetben gazdag helyeken, fkon l, rossz megvilgtsi krlmnyek kzt aktv macskaflk bundja mints. A mintzat rendszerint szablytalan vagy sszetett. A megfigyels arra utal, hogy a mintzatok lczs cljbl alakultak ki az evolci folyamn. A mintk evolcis trtnetnek elemzsbl kiderlt, hogy azok viszonylag gyorsan kpesek kialakulni s eltnni.
A kutatk azt is megmagyarzzk a Proceedings of the Royal Society B folyiratban megjelent cikkkben, hogy mirt gyakori viszonylag a fekete prduc (a prduc vagy leoprd fekete sznvltozata), s mirt nem fordul el ilyen sznvltozat a geprdok kztt. A leoprdok - a geprdokkal ellenttben - sokfle lhelyen elfordulnak, s viselkedsmintzatuk is vltozatos. Mivel a klnbz egyedek klnfle krnyezeti "flkkben" lhetnek, elnyt kovcsolhatnak a nem szokvnyos sznezetbl s mintzatbl, gy ezek stabilan fennmaradhatnak a populciban.
Noha a krnyezet s a mintzat kztt egyrtelm sszefggst sikerlt kimutatni, akad nhny kivtel. A geprd pldul foltos mintt fejlesztett ki vagy tartott meg az evolci folyamn, annak ellenre, hogy a nylt lhelyeket kedveli, ezzel szemben tbb macskafle bundja egyszn, holott jobban szeretnek a ds nvnyzet kzt lni. Ezekre az ellentmondsokra mg nem sikerlt magyarzatot tallni.
A tanulmnybl az is kiderl, hogy nagyon kevs macskaflnek vannak fggleges cskok a bundjn. A 35 vizsglt fajbl csak a tigrisen van meg llandan ez a mintzat, s ez a mintzat nem ktdik a fves lhelyhez, amint azt vrhat lenne. A jelek szerint azonban a tigrisek sznezete igen j lct nyjt, ezrt tovbbra is rthetetlen, mirt nem gyakoribbak a fggleges cskok a macskaflknl s ms emlsknl.
|