Berber oroszln
2011.07.22. 16:26
A berber oroszln (Panthera leo leo), ms nven atlasz- vagy nbiai oroszln, az oroszlnok alfaja. A vadonbl kihalt s fogsgban is kihaltnak hittk egszen addig, amg az utbbi hrom vtizedben sztszrtan talltak egyedeket cirkuszi populcikban.
Az oroszln alfajok kzl ez a legnagyobb, a hmek 230-270 kg-ot, a nstnyek 140–160 kg-ot nyomnak. A berber oroszln hivatalos elfordulsi helye szak-Afrikban az Atlasz-hegysgben s a Marokktl Egyiptomig terjed terleten tallhat. Az utols ismert berber oroszlnt a vadonban, az Atlasz-hegysgben lttk ki 1922-ben.
A legtbb afrikai oroszlntl eltren a berber oroszln hegyi ragadoz volt, mely az erdsgeket kedvelte. A kt msik, Atlasz-hegysgben elfordul ragadoz, a berber leoprd s az atlasz-medve, mra, ismert egyedek nlkl szintn kihalt a vadonbl. Tbb tucat fogsgban l egyedrl vlik, hogy berber oroszln: a Port Lympyne vadasparkban tallhat tizenkt egyed [1] a marokki kirly llataitl szrmazik. Emellett, 11, az Addisz Abeba-i llatkertben tallhat egyedet tartanak berber oroszlnnak, melyek Hail Szelasszi csszr llataitl szrmaznak.
A berber oroszlnokat leginkbb a hm vastag fekete srnye teszi jellegzetess, mely a hastjktl a lgykig r.
A Disney Az oroszlnkirly cm filmje gonosztevjnek, Zordonnak a karaktere a berber oroszln mintjra kszlt.
Szaporods
A hm s a nstny csak a szaporodsi idszakban llt ssze, mely valsznleg janurban volt. A sksg oroszlnjainl nincs meghatrozott szaporodsi idszak, klykk egsz vben szletnek. (Ez az informci fogsgban l egyedeken alapul.) A vemhessgi idszak krlbell 110 nap, mely utn 1-6 klyk szletik, de ltalban 3-4. A klykk ltalban ersen pettyesek, nagyon stt rozettkkal. Slyuk szletskor kb. 7,5 kg. Naponta tlagosan 8-9 cm-t nnek, szemk krlbell a hatodik napon nylik ki. 13 napos korukban kezdenek jrni.
A nstnyek 2 ves koruk krl lesznek ivarrettek, de ltalban 3-4 ves korukig nem esnek teherbe. A hmek 24-30 hnapos korukban mutatnak rdekldst a nstnyek irnt, de 3 ves koruk eltt nem nemzenek klykket, mely a legltalnosabban 4 ves korra tehet.
Tpllkozs
Az atlasz-hegysgbeli ragadozk f, termszetes zskmnya a berber szarvas s a gazella volt. Ms klnsen kedvelt s knny clpontot nyjt zskmnyuk volt az arab tehn- s birkacsorda s nha egy-kt lovat is elejtettek. A zskmnyejt mdszert soha nem jegyeztk le, de valsznleg hasonl fojt mdszert hasznltak, mint ahogy a mai nagymacskk teszik.
Szocilis let
Mivel a tpllk nem volt bsges, ezek az oroszlnok a tbbi macskaflhez hasonlan magnyosan, vagy esetenknt prokban ltek. A nstnyek ivarrett korukig – krlbell kt v – a fiatalokkal maradtak, majd levlasztottk ket. Afrikban s zsiban csak a hmeket zik el a csaldtl, a nstnyek letk vgig a falkban maradnak.
Oroszln Projekt
Az elbbi llatkerti berber oroszln populci az egyetlen esly, hogy szak-Afrika vadonjaiban jra lthassuk ket. A berber oroszln tudomnynak kutatsra fordtott veket kveten s tll pldnyokrl szl trtnetek alapjn a WildLink International az Oxfordi Egyetemmel sszefogva elindtotta nagyra tr Nemzetkzi Berber Oroszln Projektjt. A legjabb DNS eljrsokat hasznljk a berber oroszln DNS-nek azonostsra. A WildLink International csontmintkat szerzett az eurpai, gy a brsszeli, prizsi, torini s egyb mzeumokban lv berber oroszln maradvnyokbl. Ezeket a mintkat eljuttatja az Oxfordi Egyetemre, ahol egy tudscsoport kivonja a DNS lncot, hogy klnll alfajknt azonosthassa a berber oroszlnt. Habr a berber oroszln hivatalosan kihalt, a WildLink International azonostott egy maroknyi, vilgszerte fogsgban l oroszlnt, melyek az eredeti berber oroszlntl szrmaznak, gy a kirlyi oroszlnok a Temara llatkertben, Rabatban, Marokkban. Ezen leszrmazottak DNS-t ismt tesztelni fogjk s a hibridizci foka (a keresztezds) ezutn meghatrozhat lesz. A legjobb jellteket ezutn bevonjk egy szaport programba, mellyel „visszaszaportjk” a berber oroszlnt. A projekt vgs fzisa az oroszlnok visszaengedse a marokki Atlasz-hegysgben lv nemzeti parkba.
A WildLink International ennl tbbet mg nem rt el, s weboldaluk a mai napig nem mkdik. Mindenki a sttben tapogatzik, hogy mi trtnhetett a WildLink International-lel. A WildLink International s az Oxfordi Egyetem azt a megllapodst kttte, hogy a WildLink International adja a pnzt a projekthez s hogy az egyetem vgzi a kutatst. A WildLink International eltnse ta nem adtak pnzt sem.
Dr. Noboyuki Yamaguchi, az Oxfordi Egyetem egyik tudsa sajt fizetst hasznlja fel arra, hogy addig folytassk a berber oroszln s genetikjnak kutatst, ameddig csak lehet. A projekt jelenleg hatrozatlan ideig mkdik, amg a pnzkszlet tart.
zsiai rokonsg
1968-ban, a berber, a kihalt fokfldi, az zsiai s ms afrikai oroszlnok koponyjn vgzett vizsglat kimutatta, hogy ugyanazok a koponyajellemzk – a nagyon keskeny szemreg fltti sv – lthatk a berber s az zsiai oroszln koponyjn. Ez azt mutatja, hogy valsznleg kzeli rokoni kapcsolat van az Afrika legszakibb rszn s az zsiban l oroszlnok kztt. Az is valsznsthet, hogy a dl-eurpai oroszln, mely Kr. u. 80–100 tjkn kihalt, alkothatta az sszekt kapcsot az szaki-afrikai s az zsiai oroszlnok kztt. Valsznleg a berber oroszlnok is ugyanazzal a hasvonallal rendelkeztek (az egszet a srny rejti), mellyel napjainkban az zsiai oroszlnok.
|