Amerikai oroszln
2011.07.22. 16:32
Az amerikai oroszln (Panthera leo atrox) volt a pleisztocn kori Amerika legnagyobb szrazfldi ragadozja. A macskaflk csaldjnak egy kihalt faja, amely az utols jgkorszak vgvel tnt el, mintegy 10 000 vvel ezeltt.
Az amerikai oroszlnok testalkata sokban hasonltott a ma Afrikban l oroszlnokra, azonban mintegy 25%-kal voltak nagyobbak nluk: kb. 3-3,5 mter hosszak lehettek, a hmek tlagosan 235 kg-ot, a nstnyek pedig 175 kg-ot nyomhattak. A kardfog tigriseknl is nagyobbak voltak (az utbbiak voltak kb. akkork, mint a mai oroszlnok).
Maradvnyaikat Alaszktl Peruig szmos helyen megtalltk szerte Amerikban, a legjobb llapot csontvzaikra Kaliforniban bukkantak. sei minden bizonnyal azok az Eurzsiban lt barlangi oroszlnok voltak, amik a Riss-jgkorszak vge fel a vndorl nvnyevk csordit kvetve mintegy 150-100 000 vvel ezeltt Beringin keresztl szak-Amerikba jutottak. Az utols, Wrm-jgkorszak sorn megsznt a kapcsolat Eurzsia s szak-Amerika kztt, gy a kt faj elszigeteldtt egymstl s kln utakon fejldtt.
Az amerikai oroszlnok a mai oroszlnokhoz hasonlan csoportokban lhettek szak-Amerika nylt trsgein, ahol valsznleg kzsen vadszhattak a pleisztocn kori Amerika nagytest nvnyev emlseire (amerikai l, amerikai masztodon, amerikai blny stb.). Minden bizonnyal olyan cscsragadoz lehetett az szak-amerikai prriken, mint a mai oroszlnok az afrikai szavannkon.
Az amerikai oroszlnok az utols jgkorszak vgvel haltak ki, mintegy 10 000 vvel ezeltt, vagyis nem sokkal a mai amerikai indinok seinek megrkezst kveten. Ezrt ers a gyan, hogy az els indinok tlzott vadszatnak eshettek ldozatul: vagy zskmnyllataik, vagy az amerikai oroszlnok tlzott vadszata miatt. Msok szerint kihalsukat a pleisztocnt kvet gyors felmelegeds okozhatta. (Errl bvebben: pleisztocn megafauna.) Legkzelebbi ma l rokona az Afrikban l oroszln.
|