Az llatok s nvnyek vilga gyerekeknek
2011.07.23. 14:50
Az afrikai kontinens legszakibb terletein hatalmas kiterjeds sivatag terl el. Dlebbre haladva fves szavanna a jellemz nvnytakar. A trpusi ghajlati vben az afrikai eserdk jttek ltre. A fldrsz mrskelt ghajlat rszn lombhullat szraz erdk alkotjk a nvnyzetet.


Az afrikai sivatagban l az egyiptomi ugregr, melynek hts lbai hossz ugrlbakk alakultak.
A cskos hina magnyosan vagy kis kzssgekben l, fknt dgkkel s kisebb emlskkel, madarakkal s hllkkel tpllkozik.
A sivatagi rka knnyen felismerhet jellegzetes, nagy fleirl. Kis test gerincesekre s rovarokra vadszik, de nvnyi eredet tpllkot is fogyaszt.
A sivatagi hiz, ms nven karakl nem csak a sivatagos terleteken, hanem a szavannkon is elfordul, ahol kis test emlsket s madarakat zskmnyol.
A sivatagi krlmnyeket jl brja az egypp teve, melyet hziastottak is.
 
 

Afrika kt jellegzetes tja: a fves szavanna s az afrikai eserd
 
Rovarok

Afrika egyik legrettegettebb betegsgt a malrit a malriasznyogok terjesztik. A lzas llapottal jr, gyakran slyos kimenetel betegsget valjban a sznyog szervezetben lv egysejt llat okozza, melyet a sznyog vrszvskor juttat az emberi szervezetbe.

Egy msik slyos trpusi betegsget, az lomkrt a cecelgy okozza. A betegsg kialakulsrt itt is egy egysejt a felels, mely a lgy szrsakor jut a vrbe.

Az egyiptomi vndorsskk bizonyos idszakonknt hatalmas rajokba verdve minden tjukba kerl nvnyt megesznek. Ekkor szoktak pusztt sskajrsrl beszlni az emberek.

A legtbb skorpi kis termet s nem jelentenek komoly veszlyt az emberre. Az afrikai vastagfark skorpi azonban olyan ers mreggel rendelkezik, akrcsak a kobra. Szrstl egy kisebb emls pr perc alatt elpusztul, s az ember is belehalhat nhny ra alatt.
Halak

A tdshalakat Afrikban az afrikai gtehal kpvisel.
/Tdshalakat lsd: Dl-Amerika llatvilga oldalon, amerikai gtehalnl/

A Nlus vizeiben l az elektromos harcsa, melynek ramfejleszt kpessge van. Az elektromos impulzusok a zskmnyllat megszerzsekor s a zavaros vzben val tjkozdshoz hasznosak.

Tavakban lnek a blcsszj halak, melyek sajtos ivadkgondozsukrl nevezetesek. Egyesek a szjukban kltik ki utdaikat, msok a mr kikelt ivadkoknak nyjtanak vdelmet a szjukban veszly esetn.
Ktltek

A karmos bka kisebb halakkal tpllkozik. Nevt hts lbujjain lv karmokrl kapta, melyeknek szerepe van abban, hogy veszly esetn ezek segtsgvel kavarja fel az iszapot.

Nem csak Dl-Amerikban, hanem Afrikban is lnek pipabkk.

Az eserdben l a Fld legnagyobb bkja, a glitbka, melynek teste 30 cm hossz is lehet.
Hllk
Az afrikai kontinensen nagy szmban lnek hllk. Elterjedtek a gekkk s a kamleonok. Ezek az llatcsoportok a gykok rokonai.A gekkkra jellemz, hogy lbujjaikon tapadkorongokat viselnek, melynek segtsgvel nagy biztonsgban tudnak fggleges, sima felleteken is mszni. Trpusi s sivatagos terleteken egyarnt elfordulnak. A kamleonok fknt trpusi vben lnek, jellegzetessgeik nagy szemeik, melyeket egymstl fggetlenl kpesek mozgatni. Bepdrhet farkukkal s ujjaikkal biztonsgosan tudnak megkapaszkodni az gakon. Sznket pillanatok alatt meg tudjk vltoztatni. Rovarzskmnyukat gyorsan kilthet, ragads vg nyelvkkel kapjk el.
 
riskgyk s mrgeskgyk is lnek Afrikban. Az riskgykat a aszalakgy kpviseli. Veszlyes mrg kgyk a puffog s a gaboni vipera. A puffog vipera a szavanns terleteket, a gaboni vipera az erds terleteket kedveli. Afrika legveszlyesebb mrgeskgyi a fekete s a zld mamba, fldn s a fk gai kztt lesnek zskmny utn, fleg madarakat s rgcslkat fogyasztanak.


 
 

A kelet-afrikai rstekns arrl nevezetes, hogy pncljban nincsen msz, gy brlgzsre is kpes.

A rsteknshz hasonlan a prductekns, vagy ms nven leoprdtekns is szrazfldi tekns. Fknt a szraz, szavanns terleteket kedveli. Nvnyev.
Afrika legismertebb hllje a nlusi krokodil. Ezek a ragadozk folyk, tavak, mocsarak mentn szinte mindentt elfordulnak.

Madarak

Taln a legismertebb afrikai madr, a rpkptelen strucc, mely a szraz terletek lakja.
A papucscsr glya mocsrvidken l, s tdshalakkal tpllkozik. Afrikai folyk s tavak mentn talljuk a marabu nev dgev madarat. A dgk s hulladkok eltakartsban jelents szerepe van az Indiban s Dl-Eurpban is elfordul dgkeselynek. Mocsaras terleteken l a fejdszt visel korons daru.




A legveszselyebb kgykat is kpes zskmnyul ejteni a kgyszkesely. A rzss turk kk tollruht visel, fejn vrs bbitt, a kakukkal ll rokonsgban. Afrikai faj a gyngytyk is. Sivatagos terleteken fordul el a pusztai tyk, mely arrl nevezetes, hogy gy visz fikinak vizet, hogy egy ozis medrben titatja vzzel tollazatt, majd visszasiet utdaihoz, akik a tollruhbl kicsorg folyadkkal oltjk szomjukat.


 
A szalaktaalakak csoportjba tartozik a kaffer szarvasvarj. Fves szavannkon l, odukban fszkel, zeltlbakkal, rgcslkkal, gykokkal tpllkozik. Az nekes madarak rokonai a fokfldi mzev s a szvmadarak. A fokfldi mzev egyfajta nvny cserjin l, ennek a nvnynek a virgjbl fogyasztja a nektrt, s a nvnyen l rovarokat. A szvmadr tsks bokrokra vagy fkra pti fszlakbl a fszkt.



Emlsk
Afrikban igen sok emlsllat l. Fves terleteken szraz boztosokban lnek fld alatti jratokban a fknt nvnyev szuriktk. A kgykat, gykokat, rovarokat fogyaszt mongz Afrikn kvl zsiban s Eurpban is elfordul. Afrikai lakosok a szirtiborzok is, melyek az elefntok rokonai.




A fokfldi fldimalac csak Afrikban fordul el. Megnylt fejk ormnyban vgzdik, fleik nagyok. Ragads nyelvkkel hangykat, termeszeket zskmnyolnak.

A tobzoskk testt nagy szarupikkelyek bortjk tobozszeren, emiatt tobozra emlkeztet a klsejk, innen kaptk a nevket. Fejk megnylt. Vkony, ragads, hossz nyelvkkel hangykat s termeszeket kapnak el, ezekkel tpllkoznak. Afrika fves terletein l az ris tobzoska.
Afrikban szmos majomfaj l. Cerkfmajmok kzl a feltn klsej, eserdei mandrill. Szintn az erdsgekben lnek az emberszabs majmok kpviseli, a csimpnz s a gorilla. A gallros pvin a fves szavanna lakja.
 
 

Afrika taln legjellegzetesebb llatai nvnyev llatai s ragadozi.
Az elefntok csaldban l llatok. A vilgon hrom fajta ltezik, az indiai, az afrikai s az erdei elefnt. Ez utbbi kett Afrikban l. A pratlanujj patsokat az orrszarvk s zebrk kpviselik. Prosujj patsok a szavannn l varacskos disznk, a folyk s tavak mentn l nlusi vzil, s az eserdei trpevzil. Krdzk a hossz lb, hossz nyak zsirfok, melyek akr az 5 mter magassgot is elrhetik, az okapi, mely egy eserdben l zsirffle, az oryx gazella, a Thomson gazella s a cskos gn. Szintn a szavanns terleteken fordul el a nagytest kafferbivaly, mely a szarvasmarha rokona.
 
 


 
 

 

Ragadoz macskaflk az oroszln, a prduc s a szervl.




A geprd kecses, izmos test ragadoz. Rvid tvon a leggyorsabb szrazfldi emls. maximlis sebessge 110 km/ra, m ezt csak maximum 500 mteren keresztl tudja tartani.

A hinaflk trzse htrafel lejt, mivel hts lbaik rvidebbek a mellsknl. A foltos hina szavannkon l dgev.
Az afrikai vadkutya veszlyeztetett ragadoz.
A vilg egyik legnagyobb nemzeti parkja az afrikai Serengeti Nemzeti Park

Afrika els nemzeti parkja az 1925-ben ltrejtt Virunga Nemzeti Park,
mely a hegyi gorillk utols menedkt jelenti

|