Ragadozk
2011.07.23. 14:52
Szervl
Elforduls: Marokk, Algria s Afrika Szahartl dlre es szavanns terletein.
Testtmeg: 8,7-18 kg
Marmagassg: 54-62 cm
Tpllka: ragadoz, elssorban rgcslk.
Szaporods: 74 napos vemhessg utn 1-4 klyk.
lettartam: a leghosszabb ideig l egyed - fogsgban - 19 vig lt.
A szervl az afrikai szavannk hiz nagysg macskafle ragadozja. Nylnk testalkata, hossz lbai s pettyes bundja rvn sszetveszthetetlen. Elssorban vzpartok kzelben tallhatk meg, a sr nvnyzetet kedvelik. jszaka aktv, vadszatai sorn 3-4 km-t is megtehet. Zskmny felkutatsban les ltsra s kitn hallsra hagyatkozik. Kisebb llatokat fogyaszt, elssorban rgcslkat.
Magnyosan lnek, krlbell 2,1-2,7 ngyzetkilomteres territriumon. A megfigyelsek szerint a nstnyek egy vben akr ktszer is ellhetnek, ltalban 184 naponknt. A kis szervlok szeme 9 naposan nylik ki.
Oroszln
Elforduls: Afrika szavannin s Indiban (Gir Forest)
Testtmeg: a hmek 150-250 kg, a nstnyek 82-120 kg
Marmagassg: a hmek 1,23 m, a nstnyek 1 m
Tpllka: elssorban nagytest patsokat
Szaporods: 100-119 napos vemhessg utn 1-6 klykt ellenek. Ivarrett 3-4 ves korukra vlnak.
lettartam: 13-15 v, fogsgban ritkn 30 v is.
Az oroszlnok az korban mg a Balknon is ltek (Hraklesz egyik els hstette is hozz fzdik), csakgy mint szak-Afrikban, a Kzel-Keleten s Dl-zsiban is. Indiban ma mr csak Gir erdeiben l egy kisebb populci (Panthera leo persica). Szmuk azonban a tlzott vadszat, az lhelyek megsznse s a zskmnyllatok fokozatos eltnse kvetkeztben Afrikban is fogy.
Elssorban a nylt, fves terleteket kedveli, de flsivatagokban, fs szavannkon s magasabb rgikban is elfordul. Nem j mszk, a fkra is inkbb ugranak. A zskmnyukat lopakodva kzeltik meg, minden lehetsges fedezket kihasznlva, majd a megfelel tvolsgbl lerohanjk azt. Rvid tvon akr 60 km/h-s sebessgre is fe tudnak gyorsulni. A nap legnagyobb rszt - fleg a hmek - lustlkodssal tltik, akr 20-21 rt is. ltalban jszaka aktvak, de a nemzeti parkokban, ahol az embertl nem kell tartaniuk, a nap brmely szakban vadszhatnak.
Kevs llat rezheti magt biztonsgban tle, de leginkbb az 50 s 300 kg kztti slyakra vadsznak: gnkra, impalkra, zsirfokra, bivalyokra, disznflkre s zebrkra, de a dgt sem vetik meg. Taln csak a foltos hina s a hinakutya falka kpes meghtrlsra knyszerteni. Nem mindig jrnak sikerrel a vadszatban, egy megfigyels szerint 61 tmadsbl mindssze 10 volt sikeres.
Az oroszln az egyetlen csapatban l macskafle. A csoportok alapjt az egymssal rokon nstnyek alkotjk. A nstnyek kztt szigor dominancia-sorrend van, a legmagasabb rang nstny a csoport tnyleges irnytja. A nstnyeket birtokl 2-4 hm is rendszerint egyms rokona. A fiatal hmek rendszerint egytt hagyjk el a szl csoportot s gy vndorolnak tbb ezer kilomtereket. Miutn tveszik egy msik csoport felett az uralmat s elzik az elz "uralkodkat", rendszerint elpuszttjk azok klykeit is. Ezen viselkeds egyik f oka az, hogy a nstnyek ezltal jra hamar fogamzkpes llapotba jutnak.
Elssorban a nstnyek vadsznak, rendkvl sszehangoltan. A zskmnybl azonban elszr a hmek esznek. Az osztozkodsnl nem gy nz ki, mintha falkallatok lennnek, szemben pl. a vadkutykkal, nem viselik gondjukat a klykknek s idsebbeknek.
Az emberhsra szokott oroszlnok istencsapsaiv vltak az adott terletnek. A nagy mltszzadvgi vastptsi munklatok sorn volt olyan oroszlncsapat, amely kzel 300 munks hallrt volt felels.
Fekete prdc
Kiss srlkeny (low risk - IUCN), CITES I.
Elforduls: Afrika Szahartl dlre es terletein, zsiban a Kzel-Kelettl Jvig
Testtmeg: a hmek 37-90 kg, a nstnyek 28-60 kg
Marmagassg: 45-78 cm
Tpllka: ragadoz, fleg kis s kzepes mret antilopok, majmok
Szaporods: 90-105 napos vemhessg utn 1-6 klykt ellik
A fekete prduc nem kln alfaj, hanem az afrozsiai prduc melanisztikus sznvltozata. zsiban gyakoribb, elssorban a sr dzsungelekben. A prducok egybknt rendkvl vltozatos lhelyeken elfordulhatnak a fves szavannktl a trpusi eserdkig.
Rendkvl jl msznak fra, sokszor onnan, lesbl rohanjk le ldozatukat, amelyek rendszerint kis s kzepes termet nvnyevk s madarak. A majmok legnagyobb ellensgei, elssorban ez elkdorgott, figyelmetlen fiatalokra vadsznak. A nagyobb termet s a csapatukat vdelmez pvinhmek gyakran hatkonyan lpnek fel ellene, akr slyos sebeslseket is okozva.
Emberre is veszlyes lehet, elssorban gyermekeket tmadhat meg. Csakgy, mint az oroszlnok s a tigrisek esetben, az emberhsra szokott egyedek a krnyk istencsapsaiv vlnak, Indiban egy prduc lltlag 200 ember hallrt volt felels.
Zskmnyt a konkurencia - oroszlnok, hink - ell rendszerint felhurcolja egy fra, ami pl. egy termetes gnra gondolva nem kis teljestmny.
A populcisrsg rendszerint 1 pld/20-30 ngyzetkilomter, de a szmukra kedvezbb lhelyeken ez akr 1 pld/1 ngyzetkilomter is lehet. A territriumuk nagysga 8-63 ngyzetkilomter kztt vltozik, amelyek hatrait vizeletkkel jellik meg. Az ugyanabba nembe tartozk nem trik meg egymst, hevesen vdik terletket. A hm terlete rendszerint egy-kt nstnyvel tfed. A przsi idszakban tbb hm is kvetheti a nstnyt, kemny csatkat vvva egymssa. Br szoliterek, esetenknt a hm is rszt vllal az utdgondozsban.
Geprd
Elforduls: Afrika szavannin s szak-Irnban
Testtmeg: 21-72 kg
Marmagassg: 67-94 cm
Tpllka: kisebb mret patsok (gazellk), kisemlsk, madarak
Szaporods: 90-95 napi vemhessg utn 1-8 klykt ellenek.
lettartam: tlagosan 7 v, de 14 vig is lhetnek
A geprd jelenleg a Fld leggyorsabb szrazfldi llata. Teljes mrtkben a fves pusztk, szavannk szintn gyorsan fut nvnyevinek elejtsre specializldott. Akr 114 km/rval is tud rohanni, de ezt a sebessget a hatalmas energiavesztesg miatt csak kb. 275 mterig tudja tartani. A tbbi macskafltl nylnk testalkata, hossz lba s viszonylag kis feje klnbzteti meg. A karmait a kutyaflkhez hasonlan nem tudja visszahzni. A fogai kisebbek a csald tbbi tagjhoz viszonytva. Ez szintn a gyorsasghoz val adaptci kvetkezmnye, miutn orrlyukai - a lgzst megknnytend - meglehetsen nagyok, s gy kisebb hely jut a foggykereknek. Bels szervei kzl a szve, tdeje s mja szintn nagyobb mret. Hossz farka a futs kzben az egyensly megtartst segti el.
Jellegzetes pettyes bundja segtsgvel jl beolvad krnyezetbe. Miutn hosszabb tvon kptelen ldzni kivlasztott zskmnyt, azt szrevtlenl meg kell kzeltenie, majd biztos tvolsgbl valsggal lerohanja. Egy ilyen futam legtbbszr 20 msodpercig tart. Nagyon nagy hibaszzalkkal vadsznak, ami azrt is jelents, mert egy-egy roham hatalmas energiavesztesggel jr.
Miutn megvan a zskmny, gyorsan el kell fogyasztaniuk, mieltt ms ragadozk odarnek. Filigrn testalkata miatt nem lehet ellenfele az oroszlnnak s a hinnak, amik radsul csapatban tmadnak.
A nstnyek rendszerint mrciustl jniusig ellenek, ltalban 3-5 klyk szletik. A klykk szrks sznek s egy fekete srny hzodik vgig a htukon. A hatkony rejtsznre nagy szksgk van, hiszen a klykeit egyedl nevel anya a vadszat miatt sokat kell magra hagynia ket s rengeteg az ellensgk a sakltl az oroszlnig. A fiatalok mortalitsa 90%-os is lehet egyes terleteken, a legtbbel az oroszlnok vgeznek. A 6 hetes klykk mr kvetik anyjukat, akivel 13-20 hnapos korukig maradnak egytt. Az ivarrettsget 2 ves korukban rik el.
A fiatal hm testvrek sokszor egytt maradnak s koalcit alkotva hevesen vdelmezik territriumukat. Gyakran elfordul, hogy a csetepatk gyilkossggal vgzdnek. Ebbe a szvetsgbe esetenknt nem rokon hmeket is "felvesznek". A nstnyek viszont egyedl lnek, rendszerint az anyjuk territriumhoz kzel. A hm koalcik terletei rendszerint tbb nstnyvel is tfedek.
A geprd az egyetlen "hziastott" nagymacskafle. Az indiai fejedelmek udvari vadszai elssorban indiai antilop vadszatra idomtottk. Jelen helyzetk igen kritikus. Nem is a kzvetlen vadszat jelent veszlyt rjuk, hanem a nagyfok specializltsguk, ami megnehezti az ember ltal megvltoztatott krnyezethez val alkalmazkodst s nagyban hozzjrul ahhoz, hogy kipusztulban lv fajnak tekintsk a geprdot. Hogy ezt elkerljk, mindenkp szksg van a hathats nemzetkzi vdelemre.
|