A beni izraelt Abessziniban a tengerparttl 2000 m magassgig alkalmas helyen majdnem mindentt megtalljuk. Mint a kontyos antilopok, melyekkel letmd tekintetben megegyezik, szigoran prosval s legfljebb mg egyetlen fejletlen fiatallal a legsrbb boztokban l. A vadsz a kicsiny jszgot kezdetben nehezen fedezi fl. Ha azonban az ember a boztot kell gondossggal tkutatja s klnsen a lombok kzt lv stt, szabad helyeket veszi szemgyre, az erd e gyermekeit is bizton felfedi. Ha egyszer felriasztjk ket ppen az ilyen kis tisztsokon llanak meg. Vgtelenl finom rzkeik, klnsen pedig nagy fleikkel sszhangban lv les hallsuk elrulja nekik az ember kzeledtt, sokkal elbb, mintsem az megsejthetn kzelltket. A bak legkisebb gyanus zajra felugrik s feszlten figyel az illet irny fel. De ezzel a vizsgldssal nem elgszik meg: ltnia is kell s ez okbl lassan valamelyik nyilt pont fel megy, ott szoborszeren megll s szembenz az ellensggel. A nstny kis tvolsgban kveti a hmet, de amg csak lehet erre bzza a biztossgukrl val gondoskodst. Ott ll a bak kiegyenesedve, fejt flemelve: flein kvl egyetlen tagja sem moccan. Csak a szrbbita mered fl a fejn annyira, hogy teljesen elfedi a gyenge s rvid szarvakat. gy hallgatja s lesi a bak a veszllyel fenyeget trgyat. A rettegett valaminek jabb mozdulata megmerevti: felemelt lba gy marad, fle nem mozdul, de szemei arra az egyetlen pontra irnyulnak. Amint gy ltszik neki, hogy a veszly elvonulban van, lebukik s visszaoson a srbe, lbt oly halkan s egyenletesen emelve, mintha az ember mdjra lbujjhegyen jrna, azutn az ellenkez oldalon elhagyja azt, tsiet a ritksabb boztosba, azutn nagy vet rva le az ellensg krl visszatr zld rejtekbe. Ha mr egyszer tapasztalatokat szerzett az ldztets tekintetben, legszvesebben htrafel fordul; azonban zve vben megy elrefel, jbl s jbl rintve az erd zld szeglyt s abban ismt elrejtzve. A nstny kis tvolsgban lpsrl-lpsre hsgesen kveti. Ameddig nem lttek vagy a kutyk nem mutatkoznak, a flriasztott procska ismt knyelmesen baktat tovbb. Kzvetlenl mieltt futsnak eredne, a bak nagyot horkant, amit hatszor, st nyolcszor is ismtel, ha rlttek s nem talltk, vagy nem lttk mindjrt agyon. A procska ritkn menekl messzire, mr nhny ugrs utn csak get ismt; a bak megll, figyel, tovbb megy, jbl figyel s vgl minden 10–20 lpsre megszaktja tjt. Ha azonban rlttek az llatra, akr talltak, akr nem, az els 400–600 lpst rendkvl gyorsan teszi meg. Akkor mutatja csak meg frgesgt igazn. Hossz ves ugrsokban siet tova, ells lbait ugrs kzben szorosan testhez szortja, a htulskat, mint fejt is, messzire kinyujtja. Az ilyen teljes erbl tovairaml trpeantilopot nagyon nehz megltni. Mozdulatai oly gyorsak s az llat rendes alakja oly tkletesen megvltozik, hogy a szem azt hiszi, valami egszen ms lnyt lt. Az ember nem ritkn hajland nylnak nzni a csinos krdzt s csak bizonyos gyakorlat utn tanulja meg, hogy az llatot teljes futsban is megismerje.
gy ltszik, hogy az egyszer kivlasztott tanyjhoz a kontyos antilop hsgesen ragaszkodik mindaddig, amg el nem zik onnan vagy kzelben mg jobb bvhely nem knlkozik a szmra. A vadsz mr messzirl megmondhatja, hogy melyik bokorban, vagy a csalitnak melyik rszben lehet kontyos antilop: a legsrbb, a legszvevnyesebb s 25 ngyzetmternl nem nagyobb terlet az, ahol biztosan megtallhat. Klnsen szereti azoknak a cserjknek a lombjait, amelyekben felti tanyjt. Tpllknak jrszt alkalmasint a mimza alkotja. A gyengn szrnyalt levelek mellett, amelyekrl az ember azt hihetn, hogy nyilvn elgsgesek az apr inyencek rszre, nem veti meg a zld hajtsokat s rgyeket sem. A beni izrael a gazellhoz hasonlatosan sekly gdrket s s azokban helyezi el rlkt. Ez alakja, nagysga s sznezete tekintetben a nylhoz hasonlt; ez adja meg a vadsznak a biztos tmutatst arra nzve, hogy a procska, amelytl szrmazik, mg fltallhat-e, vagy mr megltk, avagy legalbb tova ztk. A tiszta llatok ilyen illemhelye rendesen kt srbb bokor kztt van, nem messze attl a lombstortl, amely legkedvesebb tanyjt alkotja.
Ehrenberg szerint a beni izrael ellsi ideje mjus hnapban van; n azonban lttam fiatalokat a prokkal mr mrciusban s gyakrabban mjusban is. Az ltalam mrcius msodik felben elejtett majdnem valamennyi nstnyt legnagyobb sajnlatomra ersen hasasnak talltam; prilisban borjakat lttam az regekkel s ekkor egypr napja ellett fiatalt is talltam. llatunk hsa meglehetsen kemny s szvs, de azrt mg mindig trhet tpllk. Inkbb alkalmas levesnek, mint sltnek. Mja azonban valdi csemege.
A madoka, mint ltalban valamennyi trpe antilop fogsgban val letrl azt mondhatjuk, hogy a fiatalon elfogottak csakhamar meleg ragaszkodst tanustanak poljuk irnt, hvst kvetik, trik, hogy simogassk, vakargassk, lbe vegyk ket, azrt dcsrik nagyon j termszetket s szeretetremltsgukat. Kenyr, srgarpa, burgonya s zldsgfle elgsges a fogsgban lvk tpllsra, a gymlcst s virgokat sem vetik meg, a st, mint a legtbb krdz, nagy kedvtelssel nyalogatjk, a vz letszksgletk. Olyan tisztk, hogy az ember nyugodtan szobatrsaiul fogadhatja ket, csak vizeletk kellemetlen szag. Ha poljuk utn vgydnak, halkan bgetnek; flelmket horkantssal tudatjk. Ezt klnsen zivatar alkalmval szlelhetjk, mert minden egyes drrensre horkantanak. Szemgdralatti mirigyeikbl gyakran olajos, ragads anyagot sajtolnak ki. Ez az anyag mosuszillat s az llatoknak, mint ltszik, hatrozottan jlesik ez az illat. Egybknt fogsgban is megrzik szoksaikat. gy sohasem vetkezik le ijedssgket, gyorsan futsnak erednek, ha valaki, klnsen idegen, hirtelen mozdulatot tesz, rgtn lelapulnak s iparkodnak elrejtzni; azonban az ismerskkel szemben csakhamar ismt olyan bizalmasak, mint elbb.
|