Az Anubisz-pvinok komplex szocilis szerkezet csapatokban lnek, amelyekben tbb nstny s hm kap helyet. A hordk ltszma 39-97 pldny kztt mozog. A hmek zmmel azeltt elhagyjk szlhordjukat, hogy elrnk kifejlett mretket: ekkor csatlakoznak egy msik hordhoz, ahol komoly harccal kell kivvniuk helyzetket a csapat hierarchijban. rdekes jelensg, hogy olykor prokban keresnek maguknak j hordt; ilyenkor rendszerint fltestvrekrl vagy testvrekrl van sz, akik egsz letkben szoros kapcsolatban maradnak egymssal. Ms hmekkel azonban nem polnak kapcsolatokat. rdekes jelensg, hogy gyakran idsebb hmek is csapatot vltanak, noha ez veszlyes s szaporodsi lehetsgeket mindenkppen ront lps. Oka felteheten az, hogy az idsd hmeket fiatal vetlytrsai lland zaklatsnak teszi ki, s ha nincs elg szvetsgese a nstnyek krben, inkbb elhagyja a hordt, hogy elkerlje a konfliktusokat.
A nstnyek a hmekkel ellenttben sosem hagyjk el szlhordjukat, s poljk a rokoni kapcsolatokat; ennek kvetkeztben az Anubisz-pvinok nstnyei kztt idtll, stabil hierarchia alakul ki. A rokon nstnyek genercikon tvelen segtik egymst a ms egyedekkel kialakul konfliktusaikban. Ennek a stabilitsnak lehet szerepe abban, hogy a nstnyek sokkal agresszvebben viselkednek a hmeknl, amikor sszetzs alakul ki ms hordkkal.
A trsas viselkedst befolysol fiziolgiai folyamatok vizsglatakor kiderlt, hogy a kevsb agresszv, szocilisan sikeres hmek hormonszintje eltr a kzdelmeket kezdemnyez, hierarchia als rszre szorult hmektl: tesztoszteron- s glkokortikoidszintjk jval alacsonyabb. Hogy az alacsonyabb hormonszint oka-e vagy kvetkezmnye a nyugodtabb, bksebb letmdnak, egyelre nem tudni, de az sszefggs nyilvnval.
|