Mivel a hordkban tbb hm is van, komoly harcokat kell vvniuk rivlisaikkal, hogy a fogkony nstnyekkel prosodhassanak. A fiatal, ers s nagy hmek alapveten jobb esllyel tudjk tvol tartani a tbbit a kiszemelt nstnyektl, de a hierarchiban elfoglalt sorrendet felborthatja, hogy a gyengbb hmek szvetkezhetnek egymssal az ersebbek legyzsre. Ilyen szvetsgek fleg idsebb, egymst rgta ismer hmek kztt kttetnek. A przsi eslyeket a nstnyekkel kttt „bartsg” is nveli: ilyenkor a hmek kurksszk a nstnyeket, megosztjk velk az telket s ktdnek hozzjuk s utdaikhoz, konfliktushelyzetben pedig megvdik ket. Az effle bartsgok a przsi idszakon kvl is fennmaradnak.
Az Anubisz-pvinok nstnyei tbb hmmel prosodnak egy 15-20 napos idszakon bell, aminek taln az utdgyilkossgok megelzsben van szerepe azltal, hogy bizonytalann teszik az apallat kiltt. A prosodst a nstny kezdemnyezi azzal, hogy htsjt a hm fel fordtja, aki gyorsan lebonyoltja a kopulcit. A nstnyek tzelsi ciklusa 31-35 napig tart, s kb. hrom napig lthat menstrucis folyssal jr. A peters idejn a gt krnykn feldagad a br, emellett a nstnyek kmiai ton is jelzik fogkonysgukat (nylt lnc savakat termelnek). Egy cikluson bell a nstnyek 15-20 napon t fogkonyak.
A vemhessg 180 napig tart, vgl egyetlen, kb. egy kilogrammos tmeg, fekete szr utd jn a vilgra. A kis pvin eleinte anyjra csimpaszkodva li lett, s csak hnapok mlva kezd el sajt lbn is jrni, illetve szilrd tpllkot fogyasztani. A klykket mindenekeltt az anya gondozza kortl, tapasztalattl s szocilis rangtl fgg szigorsggal s trdssel. Kzs utdgondozsrl nem tudunk, br fiatal, rendszerint az anyval rokonsgban ll nstnyek gyakran segtenek a kicsinyek gondozsban. A fekete bundj jszlttek egybknt rendkvli figyelmet lveznek az egsz hordtl, s az alacsonyabb rang nstnyektl olykor el is raboljk ket magasabb rang trsaik. A hmek kzl elssorban az anyallattal „barti” viszonyt fenntart pldny, a klyk valszn apja olykor szintn gondoskodik az utdrl: telt ad neki s kurkssza. Igaz, cserben affle szocilis pajzsknt sokszor magval viszi a ms hmekkel kirobban konfliktusos helyzetekbe.
Az elvlasztsra rendszerint 420 napos kor krl kerl sor. Mivel a szoptats s az utdgondozs megerltet, az ellsek kztt 12-34 hnapnyi sznet jelentkezik. Az utdok nvekedse s fejldse a tpllkelltottsgtl fgg: a mezgazdasgi terleteket is megdzsml gyorsabban elrik kifejlett testmretket, mint a csupn termszetes forrsokra hagyatkoz egyedek, ahol ez a nstnyek esetben 7-8, a hmeknl 7-10 ves korukban kvetkezik be. A nstnyek 5-6 vesen, a hmek 6,5 vesen vlnak ivarrett; utbbiak ekkor izmosodni kezdenek, testslyuk megn, srnyk kezd kifejldni s tpfogaik is ekkor vlnak flelmetes fegyverekk. E vltozsok bekvetkeztekor hagyjk el anyjuk hordjt. Az Anubisz-pvinok fogsgban tlagosan 25 vig lnek.
|