A femlsk tbbsge trpusi vagy szubtrpusi ghajlaton l. A ritka kivtelek egyike a Himaljban 4000 m felett l barlangmakk (aminek a hban hagyott nyomait sokan jetilbnyomoknak vlik).
A femlsk az emlsk fbb jellegzetessgein tl (lland testhmrsklet, a petesejt az anya szervezetn bell termkenyl meg s fejldik, az utdokat szletsk utn a nstny anyatejjel tpllja, felnttkori kpessgeik jelents rszt tanuls tjn szerzik meg) szmos sajtos jeggyel rendelkeznek, m ezek korntsem kizrlag csak nluk alakultak ki az llatvilgban. Valjban a femlsk egyetlen olyan tulajdonsggal sem rendelkeznek, amely csak rjuk lenne jellemz. Elfordulhat, hogy egyik-msik femlsfajra nem kifejezetten jellemz valamely jelleg, de a fejlettebbekre ltalban igaz, hogy az albbi jegyek egyttese marknsan jellemzi ket mint kevss specializlt fajokat:
Vgtagjaikon t, nagymrtkben mozgathat, sugaras elrendezs ujj tallhat.
Az t, tbb-kevsb jl mozgathat ujjal rendelkez vgtagok az si emlsk jellegzetessge: ma mr csak ltalban a ragadozknl s nhny ersznyesnl (pldul koala) fordul el.
Az egyik ujj szembefordthat (opponlhat) a tbbivel.
Ez az embernl mr csak a mells vgtagokra (a kezekre) igaz: a lb esetn ez a jelleg a kt lbon val jrs kialakulsval eltnt. Az ersznyes koalk t ujja kzl kett fordthat szembe a tbbi hrommal (fn l llatok).
Az ujjak vgn krm van, az ujjvgeken pedig rzidegek sokasga.
Ezltal lehetv vlt a trgyak finomabb manipulcija. Nhny fajnak a flmajmok kzl karma is van.
Szemeik elre nznek.
Elrenz szemekkel mg a ragadozk rendelkeznek (pldul a macska). Az elre nz szemek tettk lehetv a trlts kialakulst. A nvnyevk szemei ltalban a fej oldaln helyezkednek el, hogy nagyobb teret lssanak be.
A ltsnak ntt, a szaglsnak cskkent a jelentsge.
Ez a legtbb emlsnl pont fordtva van: az letkben nagyon nagy szerepe van a szagjeleknek. ltalban a legrosszabb szagls emlsnek is jobb a szaglsa, mint az embernek.
Az arcorruk sokkal rvidebb lett.
sszefggsben van a szagls jelentsgnek cskkensvel.
Cskkent a fogak szma.
A testmrethez viszonytott agymretk ntt.
|