A femlsktl szrmaz legrgebbi maradvnyok a krta vgrl szrmaznak (kb. 70 milli vvel ezeltt): ezek a pleziadapi-alkatak (Plesiadapiformes) kz tartoz flmajmok fogai. Femls voltukra az utal, hogy fogaik szma kevesebb mint a rovarevk, s rlfogaik nem hegyesek, cscsosak, hanem legmblytettek (gumsak). Rovarokkal s nvnyi rszekkel (levelekkel, gymlcskkel) tpllkoztak. A kainozoikum elejn, a paleocnben (65-56 milli vvel ezeltt) a kontinensek helyzete nagyban eltrt a maitl s az szaki flteke ghajlata melegebb s csapadkosabb volt a mainl, gy az akkori primtk gyakorlatilag minden fldrszen jelen voltak, legtbb fajuk azonban a paleocn sorn kihalt, csak az szak-amerikai vltozataik ltk meg az eocnt.
Az eocn korszakban (56-34 milli vvel ezeltt) jelentek meg a makialkatak (Lemuriformes) az Adapinae alcsalddal Eurpban s a Notharctinae alcsalddal szak-Amerikban. Nluk jelent meg a tbbi ujjal szembefordthat (opponlhat) hvelyk- ill. nagyujj. A mai lemurokra hasonltottak. Az oligocn elejn (34 milli vvel ezeltt) ers lehls kvetkezett be, gy az eurpai s szak-amerikai femlsk kihaltak.
Egyiptomi oligocn rtegekben (El Fayum mlyfld) talltk meg az si lrialkat (Lorisiformes) s koboldmaki-alkat (Tarsiiformes) flmajmok maradvnyait, valamint a majomalkatak (Simiiformes) els kpviselit: a Parapithecidae csald tagjai felteheten a cerkfszerek (Cercopithecoidea) sei, a Propliopithecidae csald fajai pedig az emberszerek (Hominoidea) sei lehettek. Ezek a fajok meleg gvi erdkben ltek. Egy jellegzetes nemk (Aegyptopithecus) tmege mintegy 7 kg, agytrfogata pedig 30 ml volt. Az els dl-amerikai femlsleletek is az oligocnbl szrmaznak: mivel ekkoriban szak-Amerikban mr nem ltek primtk ezrt krdses, hogy milyen mdon kerltek oda.
|