A miocn sorn (23-5 milli vvel ezeltt) Fldnk ghajlata szrazabb vlt, Afrikban sszezsugorodtak az serdk, ami nagy evolcis nyomsnak tette ki az els emberszereket: az eddig fleg gymlcskkel s levelekkel tpllkoz fajok knytelenek voltak ttrni a kemnyebb nvnyi termsekre. Ennek sorn Kelet-Afrikban szmos nemk alakult ki (Proconsul, Morotopithecus, Rangwapithecus, Nyanzapithecus, Afropithecus, Turkanopithecus). Az ekkoriban lt Proconsul africanus testtmege kb. 11 kg, agytrfogata pedig 167 ml lehetett.
A miocn kzepn (Afrika s zsia sszekapcsoldsval, mintegy 15 milli ve) vlt lehetv, hogy az emberszerek (az Arab-flszigeten keresztl) elhagyjk Afrikt. Az els nagytest emberszabs majmok, a Griphopithecus-ok a kzps miocnben jelentek meg Eurpban. Valamivel ksbb, mintegy 10-15 milli vvel ezeltt ltek a hominidk (Hominidae) els eurpai kpviseli, a Dryopithecus-ok. Leggazdagabb emlkeik a hres magyarorszgi leletek Rudabnya krnykrl, a Dryopithecus brancoi csontjai (korbban Rudapithecus hungaricus s Bodvapithecus altipalatus nven). A felntt egyedek testtmege 18–24 kg kztt lehetett, a mai csimpnzoknl valamivel kisebbek voltak. Agytrfogatuk 300 ml lehetett. Nagymret szemfogaik megerstettk a korbbi felttelezseket, miszerint nagy nemi dimorfizmus jellemezte ket. Csontozatukbl arra kvetkeztetnek, hogy elssorban a fkon fggeszkedve tltttk idejket.
A kzps miocn nagyon fontos volt az emberszerek fejldsben. Mintegy 15 milli ezeltt Afrikt kelettl nyugatig sszefgg erdsgek bortottk. A kregvltozsok eredmnyekppen azonban mintegy 12 milli ve ltrejtt Kelet-Afrikban az szak-dli irnyban vgighzd rokrendszer, a Nagy-hasadkvlgy (Great Rift Valley), amely elzrta Kelet-Afrikt a nedves lgtmegek ell, gy ott a korbbi sszefgg erdsgek szttredeztek: erdfoltokbl, ligetes s cserjs terletekbl ll terletek alakultak ki, azonban a nylt fves trsgek mg nem voltak jellemezek a vidkre. A hasadkvlgy kialakulsa ketts kvetkezmnnyel jrt: egyrszt llatpopulcikat vlasztott kett; msrszt pedig vltozatosabb kolgiai viszonyokat hozott ltre (hvsebb, erds fennskok ill. forr, szraz alfldek), amelyek kztudottan az evolci gyorsti.
Yves Coppens francia antropolgus szerint a Nagy-hasadkvlgy meghatroz szerepet jtszott az emberszerek tovbbi fejldsben: a nyugati (csapadkosabb, erdei krnyezetben l) populcik leszrmazottai a mai csimpnzok; mg a keleti (szrazabb, nyltabb terleteken el) populcikbl fejldtt ki a mai ember leszrmazsi vonala. Az esemnyek ezen felttelezett lncolatt nevezte Coppens „East Side Story”-nak. Az elkpzelssel sszhangban vannak a tnyek is: mivel korai embereldk maradvnyait eddig csak Kelet-Afrikban talltk meg.
Az els, kt lbon jr korai embereldk (Hominina) a ks miocn idejn (mintegy 5-10 milli ve) jelenhettek meg Kelet-Afrikban (tbb fajrl lehet sz!) s kb. olyanformn lhettek, mint a mai szavannai pvinok. Errl az idszakrl csak egy biztosat lehet mondani: a teljes bizonytalansgot. Nem talltak ugyanis 4 milli vesnl idsebb embereldktl szrmaz fosszlikat. Erre az idszakra vonatkozik egy rdekes elmlet a korai embereldk valsznsthet vzi letmdjrl. (Lsd: Vzimajom-elmlet!)
A Hominina regnem els ismert kpviselje a pliocnben, mintegy 4 milli vvel ezeltt megjelen Australopithecus volt (Australopithecina, „majomemberek”). Fajai mg szmos majomszer vonssal rendelkeztek. Bellk fejldtt ki az ember (Homo nem). Egyes korai emberfajokbl a Homo erectus-on (elember) keresztl alakult ki a Homo sapiens (mai ember).
Fontos megjegyezni, hogy a leletekbl lert (megtallt s beazonostott) fajok szma az elmletileg vrhat fajszmnak csak nhny szzalka: teht minden idben sokkal tbb femls faj lt, mint amirl tudomsunk van!
|