A falkk bkjt egyedl a szaporodssal kapcsolatos konfliktusok szoktk felkavarni, de ekkor is kizrlag a nstnyek kztt, az letre szlan monogm dominns pron kvl ugyanis egy csapattag sem prosodhat. Nagy ritkn egy-egy alrendelt nstny is fialhat. A przsi idszak terletenknt vltozik. A vemhessg kb. 10 htig tart, a klykk szma 2 s 20 kztt vltozhat (fogsgban rendszerint kevesebb szletik), de ltalban 10-11-en vannak egy alomban.
A szuka egy mlyedsben, gyakran fldimalac regben hozza vilgra kicsinyeit, s kb. hrom hnapon t itt is marad velk, mikzben a falka tpllja t. Miutn a klykk elhagytk a szlgdrt, az egsz csapat gondoskodik rluk, anyjukon kvl ms nstnyektl is szopnak. Elvlasztsra rendszerint tzhetes korban kerl sor, ezt kveten a klykk a vadszok ltal hazahozott, felklendezett hssal tpllkoznak.
Az afrikai vadkutya 12-18 hnaposan ri el az ivarrettsget, de ritkn kerl sor przsra ktves kor eltt. A fiatal nstnyek ekkortjt hagyjk el falkjukat, hogy egy j csapathoz csatlakozzanak. A kanok mintegy fele a szlfalkval marad, a tbbiek rendszerint egyszerre tvoznak, hogy j csapatot alaptsanak.
Mivel ellsre 12-14 hnap eltrssel kerl sor s egy-egy egyed ritkn ri meg tzves kort, egy nstny letben legfeljebb 8 almot hoz a vilgra.
|