A gyapjas geprd a geprdok egy olyan vltozata, melynek hosszabb, srbb bundja van. Szmtalanszor szmoltak be rla, s sokig kln fajnak hittk. A jelentsek az 1800-as vekbl szrmaznak, amikor a szokatlan egyedeket inkbb lelttk, minthogy lve fogsgba ejtettk volna, s gy ktsgtelenl eltntettk a mutcit. A gyapjas geprdoknak vastagabb testk s ersebb lbaik voltak, mint a kznsges geprdoknak – gy vltk, ezt csupn a hossz szr okozta optikai csalds. Sr, gyapjas szrzettel rendelkeztek, klnsen a farok s a nyak krnykn, ahol nyakszrzetet vagy srnyt alkottak. A hossz bunda miatt az tlagos pettyes geprd mintzata alig volt kivehet s az llatok szne halvny srgsbarna volt stt, kerek foltokkal. A macskaflknl a hossz bundt egy recesszv (rejtett) gn okozza, gy a gn mg mindig jelen lehet nhny egyedben. Mivel azonban a geprd gnllomnya szokatlanul egyforma, a hossz szr geprdok hinya azt jelentheti, hogy a mutci nagy valsznsggel kihalt.
1877-ben a londoni Zoolgiai Trsasg tagja, Philip Sclater rta le az llatkert akkori szerzemnyeit:
„Leginkbb egy geprdhoz hasonlt, m testben ersebb, rvidebb, ersebb lbai vannak, s sokkal vastagabb farka. Amikor feln, valsznleg nagyobb lesz egy geprdnl, s mr most is nagyobb, mint ezen llatok birtokunkban lev hrom pldnya. A bundja sokkal gyapjasabb s sr, mint a geprd, mely fknt a fleken, srnyen s farkon szlelhet. Az egsz teste halvny krmszn, a hastjkon s az als rszen halvnyabb, m a kerek, stt, vrsesbarna foltok az egsz testet lefedik, belertve a hasat is. Nyoma sincs azoknak a fekete pettyeknek, mely olyan feltn a geprdok sszes vltozatnl, melyeket valaha lttam, sem a jellegzetes fekete vonalaknak a szj s a szem kztt.”
Habr foltosnak rta le, a geprdot brzol festmnyen az llat pettyes, s a mvsz hibsan „szemvonallal” brzolta, mely a szban forg egyeden nem volt lthat. 1878-ban tettek jelentst a msodik gyapjas geprdrl, mely egy kitmtt pldny a Dl-afrikai Mzeumban. Mind a londoni, mind a dl-afrikai egyedekrl szl beszmol Beaufort Westtl szrmazik. 1884-ben egy harmadik brt hoztak ugyanarrl a terletrl, melyrl gy gondoltk, hogy mg kevesebb pettye van s kicsivel kisebb az elzeknl. Az 1880-as vekre a trfeavadszok kipuszttottk a gyapjas geprdot.
A Harmsworth Natural History-ban (1910) R. Lydekker rt a „vadszgeprdrl”, amely a kvetkezkben klnbztt az tlagos geprdtl:
„A dl-afrikai vadszgeprd abban klnbzik az indiai egyedektl, hogy teste tmzsibb, vastagabb farka s srbb, gyapjasabb bundja van, a szr a nyakon, a fleken s a farkon a leghosszabb.”
Ezt a gyapjas „vadszgeprd”-ot lerja kln fajknt sorolja be (Cynaelurus lanius), m ez leginkbb csak egy helyi alfaj lehetett.
|