A geprd bundja rgebben sttusszimblumnak szmtott. Napjainkban megntt a faj gazdasgi jelentsge az koturizmus miatt, s ma mr az llatkertekben is gyakorinak mondhat. Mivel a geprdok kevsb agresszvek s veszlyesek, mint a tbbi nagymacska, a klykket nha hzillatknt adjk el. Ez a fajta kereskedelem illeglis, mivel a nemzetkzi egyezmnyek tiltjk a vadllatok vagy a kihals szln ll fajok magntulajdonban tartst.
A geprdokat korbban vadsztk, s nha napjainkban is vadsszk, mivel a helyi fldmvesek gy vlik, hogy puszttjk a jszgot. Amikor a fajt veszlyeztetett nyilvntottk, kampnyokat indtottak annak rdekben, hogy megprbljk felvilgostani a parasztokat s rbrni ket a geprdok megvsra. A jelenlegi bizonytkok azt igazoljk, hogy a geprd, ha teheti, inkbb nem tmadja s eszi meg a haszonllatokat, hanem sokkal jobban kedveli a vadhst, azonban lhelyei rszben mezgazdasgi terletekkel is egybeesnek, ami tovbbi konfliktushoz vezethet.
Az kori egyiptomiak hzillatknt tartottk, megszeldtettk s vadszatra kpeztk ki a geprdokat. Az llatokat alacsony oldalfal kocsikon vittk ki a vadszmezre vagy lhtrl vezettk sisakban s a szemket bektve. Przon tartottk ket, amg a kutyk felhajtottk a zskmnyt. Amikor az ldozat mr elg kzel volt, elengedtk a geprdokat s szemfedjket eltvoltottk. Ez a hagyomny az kori perzsk krben is divatos volt, s India-szerte is elterjedt. Ezt a gyakorlatot a huszadik szzadi indiai hercegek is folytattk: a geprdok a fensgessget s elegancit jelkpeztk.
A trtnelem sorn ms orszgok uralkodi is tartottak geprdot hzillatknt, pldul Dzsingisz kn s Nagy Kroly. Az utbbi arrl volt hres, hogy palotjt geprdokkal npestette be. Az 1930-as vek tjn Abessznia uralkodja, Hail Szelasszi gyakran fotztatta magt przon tartott geprdjval.
|