A geprd sok helytt a kihals szlre sodrdott. Az sszes nagymacska kzl ezt a legnehezebb j krnyezetbe telepteni, fogsgban nehezen szaporthat, m nhny llatkertben mr sikerlt. Mg egykor a bundja miatti vadszat, mostanra a terletnek s zskmnyllatai llomnynak cskkense miatt kerlt veszlybe.
25 afrikai orszgban krlbell 12 400 geprd l vadon, tbbsgk Nambiban, mintegy 2500 egyed. Valsznleg tovbbi 100–200 egyed maradt fenn Irnban.
A geprdklykk halandsga nagyon magas a genetikai tnyezk s a geprddal verseng olyan ragadozk miatt, mint az oroszln s a hina. Nhny biolgus gy gondolja, hogy tl nagy a beltenyszet ahhoz, hogy eredmnyesen szaporodhassanak. A mestersges megtermkenytssel vgzett tenyszprogramok ugyanakkor vilgszerte szmos llatkertben sikerrel jrtak.
A Termszetvdelmi Vilgszvetsg (IUCN) Vrs listja szerint a geprd afrikai alfaja sebezhet sttusz, az zsiai alfaja pedig kihalban van. A geprd az amerikai CITES (Egyezmny a veszlyeztetett vadon l nvny- s llatfajok nemzetkzi kereskedelmrl) veszlyeztetett llatfajokat felsorol, I. fggelkben is szerepel.
A geprdot nem klnsebben nehz fogsgban tartani, viszont nagyon nagy a mozgsignye s ez az, amit a legtbb llatkert nehezen tud biztostani neki, ezrt jval ritkbban lthat llatkertekben, mint a tbbi nagymacska.
Magyarorszgon a Nyregyhzi llatparkban l egy fiatal pr, melyek 2007 tavaszn rkeztek a varsi llatkertbl, valamint a Szegedi Vadasparkban lthat kt hm egyed 2008 mjusa ta.
|