Az l-melanzisos leoprdnak norml alapszne van, m a mintzata egybeolvad s gy gy tnik, mintha egyszn fekete lenne. Nhny alfajnl, az egyszn fekete terlet lehzdik az llat lgykig s combjig; csupn nhny tls aranybarna csk jelzi, hogy csak az alapszn fekete. A lgykon s lbakon tallhat pettyek, melyek nem olvadnak egybe svokk s cskokk, gyakran kicsik s halvnyak, inkbb rozettt alkotnak. A fej s a vgtagok halvnyabbak s foltosak, mint a kznsges pettyes leoprdoknl.
Egy zsiai prducokrl s hprducokrl szl iratban, Pocock mellkelt egy kpet egy Dl-Indibl vsrolt leoprdbrrl; fekete krvonal foltok voltak rajta, mindegyikben pettyek voltak s mintzata inkbb a jagurra s a kdfoltos prducra hasonltott. Egy msik Pocock ltal szerzett dl-indiai leoprdbrn a rozettk megszakadtak s egybeolvadtak, s tl sok volt benne a pigment, gy az llat gy nzett ki, mint egy srga cskos s foltos feketeprduc.
Tbb leoprd sznvltozatot csak festmnyekrl s mzeumi egyedekrl ismernk. Nagyon ritka esetekben a kznsges fekete leoprd pettyei sszeolvadnak s gy egy teljesen fekete leoprd lesz, melynek mintzata nem lthat. l-melanzisos esetek leoprdoknl fordulnak el. A pettyek sokkal srbben helyezkednek el, mint ltalban s sszeolvadva nagyrszt elrejtik az alapsznt. Svokat alkotnak s nhny helyen teljesen fekete terletet. Ettl eltren a valdi fekete leoprdnl a srgsbarna alapszn ezeken a helyeken lthat. Egy l-melanzisos leoprdnak narancssrga bundja volt, melyen egybeolvadtak a rozettk s a pettyek, m a fehr hastjkon ltszottak a megszokott fekete pettyek (mint a fekete s srga kutyknl).
A Harmsworth Natural History-ben (1910), R. Lydekker gy rt egy l-melanzisos leoprdrl: Dl-Afrikban azonban tallhat egy klnleges stt szn csoport, egy alfaj, melyet 1885-ben fedeztek fel a sr dzsungelekkel bentt dimbes-dombos terleteken, Grahamstown kzelben. Ezen llat alapszne mly srgsbarna, narancssrga rnyalattal; m a pettyezs, a megszokott rozetta-szer elrendezs helyett, inkbb kicsi s sr, mint a kznsges leoprd fejn; mg a fej tetejtl a farok kezdetig a pettyek szinte sszeolvadnak, gy olyan megjelenst nyjtanak, mintha a hton egy szles fekete sv hzdna vgig. A msodik brn a fekete terlet kzel az egsz htat s lgykot tleli, anlkl, hogy a pettyek kivehetk lennnek, mg br utbb emltett rszein a mintzat ugyanolyan, mint az els egyeden. Kt msik alfaj is ismert; mind a ngy az Albany terletrl szrmazik. Ezek a stt szn dl-afrikai leoprdok klnbznek az Afrika szaki s keleti, illetve az zsiai terletekrl szrmaz fekete leoprdoktl abban, hogy az utbbin a rozettaszer foltok megmaradtak s jl kivehetk, az elbbin pedig a rozettk eltntek – mely, minden bizonnyal figyelemremlt eset a kznsges afrikai leoprdoknl – s a br fekete rszein a pettyek hinyoznak.
Egy msik l-melanzisos leoprdbrrl ksztett feljegyzst 1915-ben Holdridge Ozro Collins, aki a brt 1912-ben vsrolta. Az llatot Malabrban, Indiban tertettk le mg abban az vben. A szles fekete rszek, melyek olyan fnynl ragyognak, mint a selymes brsony, a fej tetejtl a farokvgig terjed s teljesen mentes brmely fehr vagy srgsbarna szrszltl … A tigrisen lev fekete cskok megklnbztet karakterknt szolglnak a srgsbarna alapon s a ht kzeptl a hastjkig hzdnak merleges vonalakban. Ezen a brn a cskok szinte aranysrgk, a tigris jellemzinek klnlegessge s az ahhoz val hasonlsg nlkl, s az llat egsz oldaln labirintust alkotva kanyarognak vlasztkos hullmos krkrs mintt alkotva, nhny hvelyknyi szlessgben csillog fekete sv hzdik az llat htn. Klnlegessge mg, hogy a lbak s a hastjk fehr s olyan pettyes, mint a leoprd bre … A br nagyobb, mint egy leoprd, de kisebb, mint egy jl megtermett tigris.
1936 mjusban, a British Natural History Museumban egy ritka szomli leoprd kifesztett brt lltottk ki. A br gazdagon mintzott volt bonyolult csavaros vonalakkal, foltokkal, svokkal s vkony csipkeszer mintzattal tarktva. Ez eltr a pettyes leoprdtl, m hasonlt a kirlyleoprdra, melyet a modern kriptozoolgusok ezutn kirlyleoprdknt knyveltek el. 1885 s 1934 kztt hat l-melanzisos leoprdot jegyeztek fel Dl-Afrika Albany s Grahamstown krzetben. Ez a helyi leoprdpopulciban fellp mutcira utal. Egyb kirlyleoprdrl szl feljegyzsek rkeztek a dlnyugat-indiai Malabarbl. A trfeavadszok valsznleg gykeresen kiirtottk ezeket a populcikat.
|